Amorphis, Varmia, Medebor

data: 20 sierpnia 2017, godz. 16:00
miejsce: Ucho (o miejscu)
adres: ul. Św. Piotra 2, Gdynia

bilety:
75 zł (http://pwevents.pl/bilety/amorphis-ucho-gdynia/491/81)
80 zł (Biletomat, Ebilet, Eventim, Ticketpro, Klub Ucho, Puls)
85 zł (w dniu koncertu)

Pierwsze kroki Amorphis stawiali tworząc muzykę osadzoną w klimatach death metalu, żeby ostatecznie stać sie mistrzami melodyjnego death metalu. Zespół powstał z inicjatywy perkusisty Jana Rechbergera oraz gitarzystów Tomiego Koivusaaria i Esy Holopainena w 1990 roku w Helsinkach. Rok po założeniu grupy światło dzienne ujrzał debiutancki krążek „The Karelian Isthmus”. Następnie pojawił się ceniony „Tales From The Thousand Lakes” (1994). Wraz z wydaniem „Eclipse” (2006), z Tomim Joutsenem na wokalu, rozpoczęła się nowa era w historii zespołu.

„Under The Red Cloud” to dwunasty krążek studyjny Finów. Materiał wyprodukował Jens Bogren (Soilwork, Kreator) a w sesji nagraniowej gościnnie udział wzięli Chrigel Glanzmann z Eluveitie na flecie oraz Martin Lopez, były perkusista Opeth. Album trafił do sprzedaży 4 września 2015 roku za sprawą Nuclear Blast.

– Produkcją ‚Under The Red Cloud’ zajął się Jens Bogren, który wykonał kawał dobrej roboty. W utworach zawarliśmy wiele różnych elementów, ale wszystkie one współgrają ze sobą w harmonii, rezultat jest zajebiście ciężki i melodyjny. ‚Under The Red Cloud’ z pewnością znajdzie się czołówce moich trzech ulubionych albumów Amorphis – tłumaczył Esa Holopainen.

Varmia to zespół z Olsztyna zrodzony dzięki fascynacji prasłowiaństwem, dziedzictwem Warmii oraz metalem dobrej starej daty. Debiutancki album „Z mar twych” został nagrany latem 2016 na „setkę” w stodole nad jednym z warmińskich jezior. Premiera płyty odbyła się 28 lutego 2017 nakładem wytwórni Via Nocturna. Brzmienie Varmii wyróżnia połączenie ekstremalnego metalu ze słowiańskimi instrumentami etnicznymi (tagelharpa, perkusjonalia) oraz 3-głos wokalny z ludowymi zaśpiewami