Maszyny i Motyle, Columbus Duo, Dule Tree

data: 3 lutego 2018, godz. 20:00
miejsce: Desdemona (o miejscu)
adres: ul. Abrahama 37, Gdynia

Klub Desdemona i morenoise.pl zapraszają na koncert trzech różnych muzycznie duetów:

MASZYNY I MOTYLE (Warka) (industrial, math, noise)
„(…) szeroko pojęta awangarda – industrial, zmieszany z noise’em, nowoczesną alternatywą i free jazzem oraz metalowym ekstremum, pochodnym Ministry i Meshuggah.” [Robert Filipowski, Teraz Rock].

Duet gitarowo-basowy z Warki sprzężony dźwiękiem z komputerem i ruchomym obrazem. Grupa nieprzerwanie ewoluuje, próbując w postmłodzieńczej naiwności uciec przed zaszufladkowaniem i pożarciem własnego ogona. Na koncertach zespół prezentuje materiał z wydanej w 2017 roku płyty „Czas” ze specjalnie przygotowanym filmem.

COLUMBUS DUO (Gdańsk) (experimental, krautrock))
Korzenie Columbus Duo sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku – Columbus Duo. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur na albumach „Storm” oraz „Columbus meets Arszyn”. Na „Salt” z 2010 roku i „Expositions” z 2014, winylach wyprodukowanych przez Marcina Dymitera aka Emiter, grupa wzbogaca swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii i ambientu, wplatając ją w typową dla siebie, pełną napięcia i mroku niemelodyjność.

W sezonie 2017/2018 Columbus Duo gra z czasem. Na „Expositions” (2014), zespół niezbyt się spieszył, lecz koncertowy „Columbus plays Starewicz” zapowiadał już częściowy powrót do noise’owej dynamiki z czasów Thing. Nowa płyta duetu, siódmy studyjny album „À temps”, zrealizowana latem 2017 roku, w paradoksalny sposób łączy ten kierunek z dalszą ewolucją braci Swoboda w stronę minimalizmu. Oparte w większości na jednym motywie improwizacje budują dramaturgię na grze fakturą dźwięku oraz – tak jak w tytule płyty – na czasie. Muzyczność jest tu wypadkową filtrowanych częstotliwości, rytmu oraz ciszy. Zamiana gitary na oscylator i powrót do akustycznej perkusji niewiele jednak powiedzą: podejście do obu instrumentów jest bowiem − jak zwykle − dalekie od konwencji. O ile zmierzanie kompozycji w stronę kontrolowanego hałasu przywodzi na myśl dokonania muzyków z lat dziewięćdziesiątych, o tyle operowanie brzmieniem tworzy klamrę spinającą współczesną elektronikę z krautrockiem. Także w tym sensie słychać w „À temps” grę z czasem – jak zawsze w wypadku Columbus Duo, jest to też działanie niewczesne.

DULE TREE (Trójmiasto) (grindnoise,sludge)
Byliście zaskoczeni, kiedy Napalm Death połączyło siły z Johnem Zornem w utworze „Everyday Pox”? Dule Tree zapewnia więcej podobnych zaskoczeń, w których grindcore’owa wściekłość przeplata się ze sludge’owym ciężarem i free jazzowym szaleństwami na saksofonie. Ostatni album „Gross Humanity” to jedno z najbardziej oryginalnych metalowych/hardcore’owych wydawnictw, jakie w 2017 roku można było usłyszeć. Idąc za ciosem niedługo ukaże się nagrany już jako duo nowy album EP.
Jeśli to was nie przekonuje to posłuchajcie opinii:
„nie powinni być wgl dopuszczeni do grania przez parę lat”
” w ostatecznym rozrachunku wszystko szybko się rozpraszalo, zmieniało z powrotem w trudną do słuchania kakofonie”
„You’re so ugly you could be a modern art masterpiece!”

BILETY: 15 – 20 zł (wg. uznania) Cała kasa z bramki idzie dla zespołów. Osoby poniżej 18 lat wstęp WOLNY po okazaniu legitymacji szkolnej pod opieką osoby dorosłej.