Trupa Trupa

data: 27 czerwca 2018, godz. 20:00
miejsce: 100cznia (o miejscu)
adres: ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 5, Gdańsk

Trupa Trupa po niemal rocznej przerwie wraca na koncert do Gdańska! Zapraszamy na kolejną środę z cyklu Nowe idzie od morza x 100cznia. Kwartet zagra po bardzo dobrze przyjętych występach na festiwalach SXSW, Primavera Sound i Liverpool Sound City, a koncert będzie pierwszą okazją do usłyszenia ich premierowych utworów.

Trupa Trupa wraz z kolejnymi płytami stała się z jednym z polskich muzycznych towarów eksportowych. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records, która we współpracy z francuskim labelem Ici d’ailleurs wydała ich ostatni album w październiku 2017 roku, entuzjastycznie przyjęty przez takie światowe media jak Pitchfork, Rolling Stone czy Newsweek. Kwartet z Gdańska praktycznie każdym albumem wykonuje duży skok jakościowy w swojej twórczości. W ich utworach rzężące gitary są bliskie post-rockowym zapędom, ale bez niepotrzebnych i przemęczonych już dawno emocjonalnych uniesień; więcej tu muzycznych repetycji czy beatlesowskich zaśpiewek. Trupa Trupa w gitarowy okiełznany jazgot wprowadza poetycką lirykę; stawia na łączenie potęgi dorobku rock’n’rolla z dozą subtelności i delikatności. Efektem są często refleksyjne kompozycje z przemyślaną warstwą instrumentalną i dopracowanym brzmieniem. Jest w tym wyraźny sygnał dążenia do własnej muzycznej wrażliwości i nieustępliwość w kreowaniu języka.

Nowe idzie od morza drugi rok z rzędu zaprasza na serię koncertów do niezwykłej przestrzeni 100cznia, która znajduje się na terenach postoczniowych. Podczas ubiegłorocznej edycji, w ciągu pięciu sierpniowych i wrześniowych wieczorów zaprezentowało się sześciu wykonawców z Trójmiasta. Wydarzenia przyciągnęły po kilkaset osób, prezentując artystów wcześniej nie pojawiających się często na scenach trójmiejskich klubów. Nowe idzie od morza to strona poświęcona ludziom z Trójmiasta, którzy tu działają lub stąd pochodzą. To także najobszerniejsza prezentacja trójmiejskiej sceny muzycznej, zarówno poprzez recenzje płyt jak i koncerty organizowane w różnych okolicznościach.

100cznia to projekt kulturalny, który przenosi na trójmiejski grunt miejsca, jakie znamy z dużych europejskich miast. Za pomocą kontenerów cargo na terenie Stoczni Gdańskiej powstał ekosystem, który przyciąga połączeniem artystycznego nieładu, mocą kulturalnych wydarzeń, dobrą jakością jedzenia i niezobowiązującą atmosferą. To okazja aby wpaść na kawę, lunch, drinka, rodzinny piknik, spacer, rowerową wycieczkę, spontaniczne spotkanie, grubą potańcówkę i i powolne chillowanie. Wszystko w sercu postindustrialnego krajobrazu, minutę piechotą od stacji SKM Stocznia i kilka minut samochodem/ rowerem od Starego Miasta.