ODWOŁANY Big Cyc, Coco Bongo

data: 15 lutego 2019, godz. 20:00
miejsce: Przystanek Pubstock (o miejscu)
adres: ul. Słowackiego 37, Gdańsk

PRZYSTANEK PUBSTOCK ZAKOŃCZYŁ DZIAŁALNOŚĆ

bilety: 50/60 zł

Big Cyc to polski rockowy zespół muzyczny założony w 1988 w Łodzi. Na pierwszych płytach zespołu dominowała muzyka utrzymana w stylu punk rock. Większość utworów to proste i energiczne kompozycje, z przesterowanymi gitarami, mocną perkusją i głośnym wokalem Dżej Dżeja. Najostrzejszy materiał pojawia się na Wojnie Plemników. Z czasem, w grze Big Cyca coraz częściej można było także usłyszeć elementy muzyki ska. Od wydania płyty Zmień z nami płeć, zespół zaczął oddalać się od swoich punkrockowych korzeni, skłaniając się ku brzmieniom bardziej przystępnym, a jego muzyka stawała się coraz łagodniejsza. W wielu utworach pojawiły się sample, a klawisze obsługiwane przez Gadaka stały się standardowym instrumentem wykorzystywanym w grze. Na płytach Świat według Kiepskich oraz Moherowe Berety pojawiają się jednak silne nawiązania do punkowych początków zespołu.
Teksty piosenek mają charakter ostrej satyry i kilkakrotnie z tego powodu stały się obiektem „medialnych dyskusji” .

Zespół brał udział we wszystkich największych imprezach muzycznych w Polsce (festiwal w Jarocinie, Pol’and’Rock Festival – Przystanek Woodstock, Odjazdy w Katowicach, festiwal rockowy w Węgorzewie, trasy „Inwazja Mocy”). Koncertował wiele także za granicą m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Finlandii, Szwajcarii i Austrii. W 1993 roku w Niemczech podczas jednej z tras ukazała się płyta składankowa Big Cyca pt „Frankenstein`s Children”.

Big Cyc wielokrotnie zdobywał Złote i Platynowe Płyty. W 1990 roku przebojem był „Berlin Zachodni” i „Skin”, w 1991 „Nie wierzcie elektrykom”, w 1993 wylansowany przez „Lalamido” „Jak słodko zostać świrem”. W 1996 roku ich przebój „Makumba” królował na listach przebojów wszystkich rozgłośni radiowych w Polsce. Rok później zespół powtórzył sukces piosenką „Guma”. W 1999 głośnymi piosenkami były „Kumple Janosika” i „Świat według Kiepskich”.

W 2018 zespół obchodził 30 lat istnienia. Jubileuszowy rok zespół zaczął od koncertów dla Polaków za granicą: we Frankfurcie nad Menem i Göteborgu oraz udziału w cyklu koncertów Punky Reggae Live. Potem były występy w Brukseli i Chicago, gdzie Big Cyc pojawił się na festiwalu Taste of Polonia. W Polsce grupa zagrała na festiwalach Igrzyska Rocka w Opolu, Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie i Top of The Top w Sopocie.