Helliad Fest 2019

data: 24 sierpnia 2019, godz. 18:00
miejsce: Park Kolibki (o miejscu)
adres: al. Zwycięstwa 291, Gdynia

Satyricon
Batushka
Decapitated
Blindead
Obscure Sphinx
Thy Disease
Blaze of Perdition
Desolator
Slagmaur

Headlinerem pierwszej edycji HELLIAD FEST jest norweska grupa SATYRICON. To ich jedyny występ w Polsce w 2019 roku. Tego dnia wystąpi łącznie dziewięć zespołów z Polski i innych krajów.

Batushka to projekt blackmetalowy, który swoją sławę zawdzięcza aury tajemnicy otaczającej zespół występujący w maskach, któremu przez początkowy okres udało się pozostać anonimowym. Batushkę charakteryzuje liryczny charakter utworów połączony z licznymi odwołaniami do religii prawosławnej. Wydana w 2015 „Litourgiya” zaowocowała ogromną liczbę fanów, zarówno metalu, jak i nawet spoza gatunku. Nic dziwnego więc, że grupa może pochwalić się występami na legendarnych już festiwalach takich jak Wacken Open Air czy Brutal Assault.

Fanów atmosferycznego brzmienia z pewnością ucieszy wiadomość o występie Blaze of Perdition! Polski zespół, który wraz z kolejnymi albumami ambitnie podchodzi do tworzenia własnej wizji metalu, zagra w sierpniu przed publicznością w Gdyni.

Kolejna polska formacja to Thy Disease, którzy znani są z łączenia death metalu i muzyki elektronicznej. Taki aliaż idealnie sprawdza się podczas występów na żywo, co zespół wielokrotnie już udowodnił.

Szwedzki Desolator zabiera się aktywnie za szturmowanie występów na żywo i chwytanie trybun w swoje szpony. Epickie, monolityczne brzmienia inspirowane takimi zespołami jak Immolation i Morbid Angel na pewno przypadną do gustu publiczności podczas Helliad Fest 2019.

Mocne uderzenie w postaci pierwszego tak dużego festiwalu metalowego na Pomorzu zyskało kolejny lokalny akcent – zapowiedź występu zespołu Blindead. Skład gdyńskiej grupy, w którym wystąpi na HELLIAD FEST 2019, jest nadal owiany tajemnicą, ale zespół wielokrotnie udowadniał, że nie zawodzi swoich fanów.

Pochodzący z Norwegii zespół Slagumar przyciąga uwagę nie tylko wielowarstwowym, black-metalowym brzmieniem, ale także pokazami artystycznym, które łączą w sobie teatralny horror estetyczny z awangardą.

Decapitated to polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Zespół znany jest na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu.

Obscure Sphinx to także polska grupa muzyczna – wykonująca post-metal. Debiutancka płyta zespołu pt. Anaesthetic Inhalation Ritual miała swoją premierę 15 kwietnia 2011 roku. Od tej pory zespół wydał łącznie trzy albumy studyjne i regularnie gra koncerty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Twórczość zespołu jest bardzo charakterystyczna dzięki głosowi wokalistki Zofii „Wielebnej” Fraś.

Całe przedsięwzięcie, wzorem wartości skandynawskich, ma charakter rodzinny. HELLIAD FEST aktywnie wspiera promocję i wymianę kulturową pomiędzy Polską, a krajami skandynawskimi, łącząc wartości artystyczne z promocją wartości takich jak równość, tolerancja i więzi społeczne. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, zapowiadając nawet wydzielenie strefy Kids Zone z animacjami dla najmłodszych.