Masachist, Calm Hatchery, Ressurection

data: 20 września 2019, godz. 19:00
miejsce: Protokultura (o miejscu)
adres: ul. Niterów 29b, Gdańsk

bilety: 35/45 zł

MASACHIST to polska death metalowa grupa muzyczna, która powstała w 2006 roku z inicjatywy dwóch obecnych członków zespołu – perkusisty, Dariusza Daray Brzozowskiego, znanego z występów między innymi w zespole Vesania oraz gitarzysty Mariusza Domaradzkiego o pseudonimie muzycznym Trufel występującego wcześniej w grupie Yattering.

Następnie skład zespołu uzupełnili: wokalista Wojciech Pig Wąsowicz, były członek grupy muzycznej Decapitated, grający na gitarze Arkadiusz Aro Jabłoński grający wcześniej w formacji Shadows Land oraz Filip Heinrich Hałucha znany dotychczas z występów w zespole muzycznym Rootwater na gitarze basowej. Do tej pory grupa nie zmieniła swojego pierwotnego składu.

Zaledwie po trzech latach od powstania, w 2009 roku ukazał się ich pierwszy album zatytułowany „Death March Fury”, wydany w wytwórni muzycznej Witching Hour Productions. Okładka płyty została zaprojektowana przez Elirana Kantora, wcześniej współpracującego między innymi z zespołem Testament. Debiutancki album został nagrodzony 6 miejscem, w kategorii najlepszy album 2009 roku, w oficjalnym podsumowaniu muzycznym Musicarena.pl. W kolejnym roku działalności grupy wznowiono produkcję płyty, jednak w nowej, ulepszonej odsłonie – zmieniona została okładka graficzna albumu i pojawiło się na nim kilka dodatkowych utworów. W tym samym roku, w sierpniu miał miejsce również sceniczny debiut zespołu. W warszawskim klubie Stodoła, zespół wystąpił wraz z Cyprianem Konadorem, wyjątkowo zastępującym Filipa Hałuche, zobowiązanego wówczas jeszcze do występów z grupą muzyczną Decapitated. Masachist wystąpił wówczas jako zespół supportowy francuskiej formacji Gojira.
3 września 2012 roku miała miejsce premiera drugiego albumu studyjny zatytułowany Scorned, tym razem wydana została przez firmę Selfmadefgod Records w Monroe Sound Studio. Projektem graficznym okładki zajęła się Anna Rosół. Głównymi tekściarzami utworów, które znalazły się na płycie byli Michał Spryszak, współpracujący z kwartalnikiem Blackastrail i zespołami takimi jak Yattering czy Tehace, a także Ataman Tolovy, wokalista i basista znanego zespołu Stillborn.

Ponownie pod skrzydłami wytwórni ich debiutanckiego albumu, Witching Hour Productiones, odbyła się premiera ostatniej płyty zespołu pod tytułem The Sect (death REALigion). Miała ona miejsce 28 kwietnia 2017 roku. Krytycy zaznaczają, że mimo przekraczania na niej granic łączącej dotychczasowe brzmienie z elektroniką to właśnie ten album w głównej mierze przyczynił się do wkroczenia zespołu na polską scenę muzyki death metalowej.

Calm Hatchery to death metalowy kwintet z północnej Polski, w składzie którego grają byli i obecni muzycy znani między innymi z Dead Infection czy Tehace. Zespół powstał na początku 2002 roku.

Pomysłodawcą i założycielem tego zespołu był gitarzysta Piotr Hauzer (Huzar), perkusista Adam Radziszewski (Radad) oraz drugi gitarzysta Maciej Jakoniuk (Iwan). Po kilku miesiącach zespół nagrał swoje pierwsze demo, które było nagrane w sali prób oraz w domu gitarzysty Iwana. Na demku znalazły się 4 utwory. Debiut szybko został doceniony przez fanów, co dodatkowo motywowało muzyków do dalszej gry. W 2004 roku zespół wszedł do studia Hertz w Białymstoku, aby zarejestrować swój debiutancki album. Zmiana wokalisty oraz wcześniej nabyte doświadczenie spowodowało, że muzyka stała się dojrzalsza i bardziej zaawansowana technicznie. Pierwsza płyta „El-Alamein” została rozesłana w świat i wzbudziła spore zainteresowanie.

Interesował się jej wydaniem Mariusz Kmiołek z nieistniejącej już wytwórni Empire Records, jednak ostatecznie nie udało się podpisać kontraktu. W 2006 wydała ja malutka wytwórnia Via Nocturna w formie CD, Płyta zebrała pochlebne recenzje min. w Trashem’all gdzie dostała 4 na 5 punktów. w innych Dzięki niej zespół mógł zagrać szereg koncertów z takim zespołami jak Hate, Trauma, Abused Majesty, Hermh.
Po pozytywnym przyjęciu debiutu przez dziennikarzy i słuchaczy płyty „El-Alamein”. Zespół zawiesił działalność, w 2005 roku Iwan oraz wokalista Ghaez odeszli z zespołu, a Huzar musiał wrócić w swoje rodzinne strony na Pomorze oddalone o 650km od Białegostoku. Tam w swoim rodzinnym mieście po prawie roku znalazł nowych muzyków. Basista Daniel Szymanowicz (HACEL), gitarzysta Arek Józefowicz (Zombie) oraz wokalista Marcin Szczepański (Szczepan), zasilili szeregi zespołu. Problem stanowił brak dobrego perkusisty. W 2006 roku Calm Hatchery dostało zaproszenie na letni festiwalik w Malborku „ZAMCZYSKO 2006”, Radad zgodził sie grac ponownie na jakiś czas w zespole. W 2007 zespół nagrał drugie demko „These Which Where’, które mimo niebyt dobrej produkcji również zebrało pozytywne recenzje. W piśmie „Trash’em All” 4 na 5 punktów. Po nagraniu demka Radad wyjechał za granicę. Zespół ponownie stanął w miejscu.

Na początku 2009 roku do zespołu dołączył perkusista Radek Szczepański (MG 42), który okazał się idealnym brakującym ogniwem w zespole. Po prostu Maszyna do zabijania!!! Zespół zrobił milowy krok naprzód. Muzyka eksplodowała nowymi rozwiązaniami, otworzyły sie nowe horyzonty! Przez 1,5 roku powstał materiał na nowy album. Zespół był gotowy do nagrań. W między czasie Calm Hatchery zagrało cała serię koncertów z nowym perkusistą. i okazało się, że jest to najlepszy okres w historii tego zespołu. Udział w prestiżowym festiwalu Strashydło 2009, koncert jako headliner na festiwalu we Lwowie na Ukrainie oraz szereg pomniejszych koncertów w Polsce.

W grudniu 2009 roku zespół wszedł do sławnego studia Hertz w Białymstoku, gdzie nagrał swój drugi pełny materiał “Sacrilege Of Humanity”. Miks i mastering wykonali również bracia Wiesławscy z Hertz.
W 2013-2014 Calm Hatchery nagrywa w Hertz płyte “Fading Reliefs” i promuje ją podczas szóstej odsłony trasy koncertowej Blitzkrieg, supportując Vader razem z belgijskim Resistance oraz polskimi kapelami The Sixpounder i Eris Is My Homegirl.

Resurrection to deathmetalowa horda założona w 2012 roku, w Słupsku. Na swoim koncie posiadająca takie materiały jak demo „Death is Necessary” z 2015 roku oraz pełnogrający album „Betrayed by God” z 2016 oscylujący wokół najmroczniejszych aspektów death metalu. Brutalność oraz technika – oto znaki rozpoznawalne tego pomorskiego buldożera. Aktualnie z odświeżonym składem są w trakcie tworzenia kolejnego materiału, tym samym pokonując kolejne bariery brutalności…