Brytyjska kultowa grupa The Sisters of Mercy to kolejna zagraniczna gwiazda, która w tym roku zagra w klubie B90. Andrew Eldritch i jego zespół pojawią się w Gdańsku w dniu 14 września 2017 r. Dzień później będzie można ich zobaczyć w Krakowie. Bilety na koncert w cenie 130 zł – przedsprzedaż / 150 zł dostępne na stronach tickets.soundrive.pl i www.eventim.pl. W roli supportu zobaczymy The Membranes z Wielkiej Brytanii.
THE SISTERS OF MERCY (Wielka Brytania) rock:
The Sisters Of Mercy to nazwa, która już dawno mocno zaznaczyła się w historii muzyki. Stworzona w Leeds w 1980 roku przez chimerycznego Andrew Eldritcha formacja, wypłynęła bowiem swoją muzyką na tysiące wykonawców reprezentujących przeróżne gatunki.
Dorobek Sióstr Miłosierdzia jest jak na 37 lat istnienia, ujmując rzecz delikatnie, mało” imponujący. Obejmuje trzy albumy studyjne, dwie składanki, trzy EP-ki i kilkanaście singli. Ostatni materiał zespół wydał w 1993 roku i – jak zapewnia Eldritch – nie ma zamiaru wydawać płyt, choć po sieci krążą różne niepublikowane kompozycje kapeli. Styl The Sisters Of Mercy ewoluował od post punka do opartego na mocniejszych gitarach rocka zatopionego w mrocznej aurze, a jego głównym elementem charakterystycznym jest głęboki wokal Eldritcha. Frontmana w takim samym stopniu charyzmatycznego, co nieprzewidywalnego. Niezwykle inteligentnego, studiującego kiedyś na Oksfordzie i biegle porozumiewającego się w trzech językach, ale mającego też długą przygodę z różnymi substancjami.
The Sisters Of Mercy gościli w Polsce nie raz, a Andrew Eldritch niejednokrotnie wypowiadał się pozytywnie o występach w naszym kraju. Skoro nie ma i nie będzie nowej płyty grupy, podczas koncertów można liczyć mieszankę największych hitów kapeli z „First And Last And Always”, „Floodland”, „Vision Thing”. Kto wie, a może będą jakieś niespodzianki w setliście?
THE MEMBRANES (Wielka Brytania) post punk, noise rock, rock alternatywny:
The Membranes to jedna z legend brytyjskiej muzyki alternatywnej. Legendy, która parokrotnie schodziła ze sceny, by potem na nią powrócić. Ostatni powrót nastąpił w 2009 roku. W 2017 roku mija równo 40 lat odkąd zakochany w punk rocku John Robb, postanowił w północno-zachodnim Blackpool założyć z kolegą zespół. The Membranes działali nieprzerwanie do roku 1990, aby potem zniknąć na kilkanaście lat.
The Membranes dość szybko zwrócili na siebie uwagę, bo choć od punka wyszli, ich styl nie tylko na punkowej estetyce się opierał. Dużo było w rzężącego, garażowego rocka, głęboko mrocznej alternatywy, post punka. Powstało coś, co od razu wyróżniało The Membranes na tłocznej alternatywnej scenie brytyjskiej. W ojczyźnie najwięcej zamieszania narobili albumem „Songs Of Love And Fury”, który na brytyjskiej liście osiągnął miejsce czwarte.
Kapela niezmiennie dowodzona jest Johna Robba, któremu sekunduje, będący od 1982 roku Nick Brown. W 2015 roku The Membranes sprezentowali fanom pierwszą od ponad ćwierćwiecza płytę „Dark Matter/Dark Energy”, która zebrała doskonałe recenzje. Kapela cały czas promuje ten materiał, piosenki z niego mieszając ze swoimi klasykami sprzed lat.