Nanga

data: 6 października 2023, godz. 20:00
miejsce: Klub Żak (o miejscu)
adres: ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

Nanga / Sport, wojna i miłość / premiera
Magda Dubrowska – wokal, bas, sampler, Karol Gola – sax, flet, klawisze, Maciek Dzierżanowski – perkusja, sampler, Filip Różański – klawisze, sampler, wokal

„Ależ to było!” pisał w swojej relacji z grudniowego koncertu (2021 rok) zespołu NANGA w Żaku Czesław Romanowski. NANGA wraca do Żaka ze swoim nowym materiałem wydanym na albumie „Sport, wojna i miłość”.

NANGA to zespół założony w 2020 r. przez muzyków Lao Che – Filipa Różańskiego i Maćka Dzierżanowskiego. Współtworzą go Magda Dubrowska – wokalistka, basistka i autorka tekstów znana z takich zespołów, jak Gang Śródmieście i Utrata Skład oraz Karol Gola, saksofonista i multiinstrumentalista grający m.in. w Pink Freud i Lao Che.

Mirosław Pęczka w tygodniku Polityka pisze: „Po dwóch latach mamy kolejną płytę Nangi, chyba jeszcze lepszą niż pierwsza, skądinąd bardzo udana, „Cisza w bloku”. Na nowym albumie każda zamieszczona piosenka jest jednocześnie słowno-muzycznym komentarzem do bieżącej rzeczywistości i wyrazem osobistych emocji – przeważnie depresyjnych, niekiedy melancholijnych. Niebywałym wyjątkiem od nastroju pełzającej apokalipsy jest melodyjny przebój z reggae’ową „przycinką” – „Piosenka o miłych rzeczach”. Magda Dubrawska po raz kolejny pokazała, że jest nie tylko przykuwającą uwagę wokalistką, ale przede wszystkim znakomitą autorką tekstów. Pomysł, by piosenki traktowały o różnych sprawach i stanach emocjonalnych, ale by całość podszyta była wyczuwalnym nastrojem niepokoju – naprawdę mistrzowski. (…) Oto prawdziwie godna podziwu artystyczna reakcja na to, co się dzieje – na wojnę, wywołane nią lęki, na cyniczną politykę i bezradność.”

„Intrygująca muzyka połączona z tekstami, które nie pozostawiają słuchacza obojętnym – taka mieszanka powoduje ciary we wszystkich możliwych kończynach ciała. Tak, Nanga to jeden z najciekawszych obecnie tworów muzycznych na krajowym podwórku, który – mam takie wrażenie – dopiero się rozkręca.” – Szymon Bijak / sztukmix.pl

bilety: www.klubzak.com.pl