Kiev Office, Magdalena Lesiecka i Olga Hanowska

data: 1 lipca 2024, godz. 19:00
miejsce: Halo Kultura (o miejscu)
adres: ul. Jana z Kolna 37/53, Gdynia

Wystąpią:

Kiev Office
Gdyńska formacja wykonująca rock, post-punk i muzykę alternatywną dowodzona przez Michała Miegonia. Tym razem Kiev Office w całości wykona nagrodzony w 2022 roku Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galion Gdyński” album “Gjinjenjé”
“Gjinjenjé” oznacza w języku kaszubskim “zanikanie”. Płyta opowiada o utracie domu, rodzinnej ziemi, języka i kultury. Dotyka tematów przymusowej asymilacji i czystek etnicznych. “Gjinjenjé” to historia Słowińców, ewangelickich Kaszubów znad jezior Gardno i Łebsko, jednej z ostatnich społeczności, która przez wieki zachowała na Pomorzu Zachodnim rodzimą kulturę i język. W czasach Księstwa Pomorskiego i reformacji dla Słowińców powstały pierwsze tłumaczenia tekstów religijnych na język kaszubski. Osieroceni przez wygasłą dynastię Gryfitów w czasach pruskich byli poddawani systemowej germanizacji, która doprowadziła do ostatecznej utraty języka w XX w. Powojenne próby polonizacji, wyrachowana polityka władz PRL i przemoc ze strony części polskich osadników doprowadziły do ostatecznego rozbicia społeczności słowińskiej i wyjazdu większości Słowińców do Niemiec.

Zespół wystąpi w składzie:
Michał Miegoń – Głos, gitara basowa
Maciej Bandur – Głos, bęben szamański, perkusjonalia
Mateusz Bartoszek – Gitara elektryczna, chórki
Krzysztof Wroński – Perkusja

Magdalena Lesiecka / Olga Hanowska
Pieśni Słowińców, legendy z Kaszub i atmosfera bezkresnych rubieży dawnego Pomorza – to wszystko znajdziecie w muzyce dwóch artystek i badaczek kultury Pomorskiej. Wyjątkowy występ, który przeniesie Was w czasie i przestrzeni ku nieznanemu.