Music Is The Weapon Fest Vol.7: Dzień II

data: 5 marca 2022, godz. 20:00
miejsce: Desdemona (o miejscu)
adres: ul. Abrahama 37, Gdynia

bilety: 40 zł (jednodniowe), 70 zł (karnet dwudniowy)

Sobota 5 marca
Szorstkie
Promyki
Pleń
T’ien Lai

PLEŃ
Pleń (niem. Heerwurm) – pełznąca masa, złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Pleń jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, pierwsze wiadomości o nim pochodzą z XVII wieku, ze Śląska. Obserwowany na obszarach górzystych (a także 11 razy w Puszczy Białowieskiej), był również obiektem zabiegów magicznych. Przez ludność Pleń uważany był za zwiastun nieszczęść, wojen i klęsk. Nie wiadomo jaki jest sens wędrówek Plenia.

Podobną nieokreśloność i zapowiedź złego słyszymy na nagraniach z debiutanckiego albumu Plenia. Skład muzyczny łódzkiej grupy zawiązał się w 2017 i artyści zasiedli do prac nad materiałem opartym o improwizacje. Wolne formy muzyczne dopracowywali na koncertach, a później w studio spróbowali oddać klimat tamtejszych wykonań. Podobno to się nie udało i na płytę zarejestrowano coś zupełnie innego.

SZORSTKIE
„To muzyka, której nie słucha się do jajecznicy z dziewczyną o 11 rano. To muzyka trawiąca. To muzyka na sowie życie, gdy jesteś sam w domu i szukasz samego siebie przy sztaludze a w tle pali się kadzidło o zapachu opium. Każdy pies już po wieczornym spacerze, a jeśli nadal mieszkasz z matką to lepiej użyj dobrych słuchawek bo może uznać, że synku zbłądziłeś.”

Zespół szorstkie narodził się w trudnych czasach pandemii w 2020 roku w wyniku potrzeby i możliwości. Trzej goście zamknięci w przygotowanym zawczasu studiu/bunkrze dali ujścia temu co musiało wylać się na zewnątrz. Toczył ich bunt lasu, stłumiony krzyk ekstrawertycznej jaźni i lęk przed wyciszaniem połączeń. Jesienią tego samego roku zespół wystąpił na “Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!” gdzie muzycy nawiązali do wydanego w 1975 roku albumu Lou Reeda „Metal Machine Music”. Grupa pojawiła się także jako gość podczas trasy legendarnej Ścianki. Latem 2021 roku „szorstkie” zostało laureatem cyklu „Kapitał Start Up!” społecznościowego Radia Kapitał. Premiera debiutanckiego albumu zaplanowana jest na pierwszą połowę 2022.

PROMYKI
poznańskie trio, w składzie: Lemisz, Kamil, Wiara. Gramy noise punk, który jest dla nas jasną drogą światła. wyrzucamy weń negatywną energię, która ulega ozdrowieniu. nasze utwory są krótkie, skondensowane, energiczne, krzykliwe, proste, chwytliwe, melodyczne, rzęrzące, głośne. można do nich skakać. ale nie trzeba.

T’IEN LAI
T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści „Człowiek z Wysokiego Zamku” Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy „niebiańska muzyka”. Grupa powstała jako duet Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka, wykonujący dronowe i noise’owe muzyczne kolaże z wykorzystaniem starych polskich radioodbiorników Śnieżka. Ta faza rozwoju zespołu została uchwycona na albumie „Da’at” (Monotype, 2013).

Następnie duet zaczął wplatać afrykańskie i południowoamerykańskie rytmy do swojej muzyki, która stała się bardziej rytmiczna i w znacznej mierze oparta na samplach. Ten okres został podsumowany albumem „RHTHM” (Monotype, 2015).

Od tego czasu zespół rozrósł się do kwartetu, a skład uzupełnili Mikołaj Zieliński (Javva, Alameda) i Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble, Kust) grający na akustycznych instrumentach perkusyjnych. Muzyka T’ien Lai zbliżyła się do plemiennego, industrialnego techno. łączącego agresywną elektronikę z żywym graniem na bębnach.

Zespół skupił się na występach na żywo, w 2016 roku został częścią platformy Shape oraz zagrał na festiwalach CTM (Berlin), Unsound (Kraków), Luminato (Toronto), Rocolectiv (Bukareszt), Open’er (Gdynia), Phono (Odense) i innych.

Obecnie T’ien Lai tworzy trzech muzyków: Łukasz Jędrzejczak, Mikołaj Zieliński i Jakub Ziołek, zaś muzycznym punktem odniesienia stały się sceny klubowe Luandy, Lizbony, Durbanu, Kampali, Rio de Janeiro i eksperymenty z takimi gatunkami jak kuduro, gqom i baile funk.

T’ien Lai jest częścią labelu Brutality Garden.