Pussy Riot, Siksa, Felicita & Śląsk, Mary Komasa

data: 23 sierpnia 2019, godz. 21:00
miejsce: B90 (o miejscu)
adres: ul. Doki 1, Gdańsk

bilety w cenie 60 PLN dostępne na http://bit.ly/SOA_D2_PussyRiot

Solidarity Of Arts 2019 #odwaga i Unsound Festival przedstawiają kolejne wydarzenie muzyczne z programu tegorocznego Solidarity Of Arts, któremu przyświeca hasło #ODWAGA. W piątek, 23 sierpnia w B90 wystąpią:

Mary Komasa
Felicita & Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny PRES. SOFT POWER
Siks
PussyRiot

ODWAGA to słowo klucz programu muzycznego festiwalu. Zespół kuratorski – Magdalena Sroka i odpowiedzialni za część muzyczną twórcy festiwalu Unsound: Mat Schulz, Małgorzata Płysa i Grzegorz Kwiecień – zaprosili wyjątkowych artystów, którzy wymykają się klasyfikacjom gatunkowym, integrując różne dziedziny sztuki, bezkompromisowo walczą na różnych polach o wolność swojej ekspresji i angażują się w sprawy ważne społecznie i politycznie. Czwartkowy koncert to spotkanie twórców różnych generacji, z różnych muzycznych terytoriów.

Mary Komasa to piosenkarka i autorka tekstów. Na stałe mieszka w Berlinie. W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Mary Komasa”. Szybko zyskała, nie tylko w Polsce, miano jednego z najbardziej oryginalnych głosów sztuki pop w Polsce i nie tylko. W swojej artystycznej pracy otwarcie broni prawa do wolności i godności osób, które są wykluczone lub dyskryminowane ze względu na swoją tożsamość. Jej drugi album, „Disarm” zostanie zaprezentowany jesienią 2019 roku.

Współpraca brytyjskiego artysty Felicita i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaowocowała projektem SOFT POWER, w którym nowa muzyka elektroniczna spotyka się z polskim tańcem ludowym. Felicita wykorzystuje tradycyjną choreografię oraz kostiumy, a także napisaną na nowo muzykę, tworząc hipnotyczne widowisko multimedialne. Pomysł zrodził się z zainteresowania artysty kulturą ludową, narodową tożsamością, turystyką, iluzją i farsą, a po części był pokłosiem lekcji tańca, jakie odebrał w dzieciństwie.

Siksa to feministyczny, punkowy duet Alex Freiheit i Piotra Buratyńskiego, który szokuje zarówno formą, jak i treścią. Artyści budują na scenie jedyne w swoim rodzaju widowisko, łączące elementy punkowego koncertu, teatralnego happeningu i poetyckiego slamu, które staje się artystyczną i ideologiczną prowokacją. Siksa wykrzykuje ze sceny to wszystko, o czym łatwiej milczeć: przemoc wobec kobiet, nacjonalizm, seksizm, zaburzenia odżywiania. Ale jej złość nie pozostawia jednakw rozpaczy. Siksy można nie znosić, można się z nią nie zgadzać, ale nie można jej zignorować.

PussyRiot to radykalna rosyjska, feministyczna grupa aktywistek znana przede wszystkim z antyputinowskich protestów politycznych. Ich występy mają formę punkowych, nielegalnych akcji i happeningów w rozmaitych, najczęściej niekonwencjonalnych miejscach: na stacjach metra, dachach trolejbusów, na placu Czerwonym, a także w drogich butikach odwiedzanych przez rosyjską klasę wyższą. Uwagę światowej opinii publicznej skupiły po występie w katedrze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie w 2012 roku, po którym artystki zostały aresztowane i uwięzione na blisko dwa lata. Podczas SOLIDARITY OF ARTS zaprezentują RIOT DAYS, program będący połączeniem muzyki, performansu, teatru i sztuki video, opowie historię działalności politycznej zespołu, jego aresztowania, uwięzienia i emigracji.

Zapraszamy do dołączenia do pozostałych wydarzeń w ramach Solidarity Of Arts 2019 #odwaga. Pełny program Solidarity Of Arts dostępny na stronie www.solidarityofarts.pl

Połaczone siły Solidarity Of Arts i Unsound:
Nieprzypadkowo Magdalena Sroka, którą Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło do podjęcia się roli kuratora tegorocznej edycji SOFA, weszła w dialog z kuratorami Unsound Kraków 2019 – Matem Schulzem, dyrektorem artystycznym, Małgorzatą Płysą, dyrektorką wykonawczą i Grzegorzem Kwietniem. Motywem przewodnim Unsound Kraków 2019 jest bowiem hasło SOLIDARITY. Wspólnie wyznaczyli sobie zadanie, aby stworzyć wyjątkowy program prezentujący artystów w dialogu z hasłem #ODWAGA i otwierający szeroką przestrzeń dla myślenia.

Festiwal Solidarity of Arts – święto sztuki, ludzi i idei – już po raz jedenasty odbywa się w Gdańsku. Od początku w artystycznym wyrazie odwoływał się do solidarności i wolności. Każda kolejna edycja jest próbą odczytania współczesnego świata z perspektywy sztuki. Projekt, choć w głównej mierze muzyczny, łączy różne gatunki sztuki i spotyka artystów z całego świata zaangażowanych na rzecz obrony uniwersalnych wartości. Solidarity Of Arts zwraca uwagę na te idee, które w danym roku jawią się jako szczególnie ważne. W 2019 roku pod lupę bierze ODWAGĘ. Organizatorami Solidarity of Arts są Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk

Unsound to festiwal muzyczny pochodzący z Krakowa. Co roku odważnie i bezkompromisowo buduje swój program głównej edycji. Festiwal podróżuje również po całym świecie, zgłębiając nieznane, żywe i niezależne rubieże muzyki eksperymentalnej, elektronicznej oraz sceny klubowej. Unsound odwiedził już takie miasta jak Tibilisi, Toronto, Kazań, Nowy Jork, Mińsk, Adelaide, Ałmaty, Londyn czy Kijów. Wokół festiwalu wytworzyło się środowisko ludzi z całego świata. Dlatego w 30. rocznicę demokratycznych wyborów w Polsce kuratorzy festiwalu będą zastanawiać się nad tym, co dzisiaj oznacza solidarność, zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej.