Tangerine Dream, Holly Herndon, Ben Frost & MFO

data: 22 sierpnia 2019, godz. 21:00
miejsce: B90 (o miejscu)
adres: ul. Doki 1, Gdańsk

Bilety w cenie 60 PLN dostępne na bit.ly/SOA_D1_TangerineDream

Solidarity Of Arts 2019 #odwaga i Unsound Festival przedstawiają wydarzenie inaugurujące część muzyczną programu tegorocznego Solidarity Of Arts pod hasłem przewodnim #ODWAGA.

W hali B90 wystąpią:
Ben Frost & MFO
Holly Herndon
TANGERINE DREAM

ODWAGA to słowo klucz programu muzycznego festiwalu. Zespół kuratorski – Magdalena Sroka i odpowiedzialni za część muzyczną twórcy festiwalu Unsound: Mat Schulz, Małgorzata Płysa i Grzegorz Kwiecień – zaprosili artystów, którzy wymykają się klasyfikacjom gatunkowym, integrują różne dziedziny sztuki, bezkompromisowo walczą na różnych polach o wolność sztuki i angażują się w sprawy ważne społecznie i politycznie. Czwartkowy koncert to spotkanie twórców różnych generacji, z różnych muzycznych terytoriów.

Ben Frost to pochodzący z Australii, a zakorzeniony na Islandii kompozytor i producent czerpiący z różnorodnych źródeł muzyki – od minimalizmu po metal, eksplorujący różne formy hałasu i tłumaczący je na współczesne formy. Na polu muzyki filmowej ma na koncie współpracę z Netflixem i ścieżkę dźwiękową niemieckiego serialu „Dark” czy projekt Music for Solaris – alternatywną aranżację muzyczną do ekranizacji lemowskiego “Solaris” Andrieja Tarkowskiego. Jego występy na żywo to nieprzewidywalne doświadczenie nie tylko muzyczne, ale także kinetyczne. W B90 towarzyszyć mu będzie MFO, czyli Marcel Weber artysta pracujący z obrazem, światłem i przestrzenią. Jego prace, instalacje i performance’y gościły poza Unsound na takich festiwalach jak Berlin Atonal czy Mutek w Montrealu.

Holly Herndon to kolektywna odsłona twórczości cenionej producentki z obszarów nowej elektroniki. Łączy duchowy wymiar tradycyjnej muzyki chóralnej, z brzmieniem komputerowym współtworzonym przez sztuczną inteligencję. Ten wyjątkowy chór tworzą artystka, wokaliści, programiści i… AI. Holly Herndon na swoim najnowszym albumie “PROTO” odwołuje się do zagadnień konfliktów ideologicznych i tożsamościowych generowanych przez rozwój technologii. Tworząc płytę współpracowała ze stworzonym przez siebie “dzieckiem” AI o imieniu Spawn. Artystka regularnie odwiedza najważniejsze festiwale muzyczne na świecie, w tym krakowski Unsound.

TANGERINE DREAM od czasu zawiązania grupy w 1967 w Berlinie Zachodnim zdążyli wyznaczyć kanon brzmienia syntezatorowego dla wielu kolejnych pokoleń twórców i słuchaczy, stworzyli ścieżki dźwiękowe do kultowych filmów i gier, a dziś mają status legendy. Zespół był także jedną z pierwszych zachodnich grup, jakie swobodnie koncertowały w krajach za żelazną kurtyną. W Stoczni Gdańskiej zaprezentują materiał “Quantum Gate”, zrealizowany przez obecnych członków grupy efekt kontynuacji brzmieniowych pomysłów Edgara Froese, wraz z unikalnym elementem – kompozycją tworzoną na scenie, w czasie rzeczywistym.

Zapraszamy do dołączenia do pozostałych wydarzeń w ramach Solidarity Of Arts 2019 #odwaga. Pełny program Solidarity Of Arts dostępny na stronie www.solidarityofarts.pl

Połączone siły Solidarity Of Arts i Unsound
Nieprzypadkowo Magdalena Sroka, którą Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło do podjęcia się roli kuratora tegorocznej edycji SOFA, weszła w dialog z kuratorami Unsound Kraków 2019 – Matem Schulzem, dyrektorem artystycznym, Małgorzatą Płysą, dyrektorką wykonawczą i Grzegorzem Kwietniem. Motywem przewodnim tej edycji Unsound jest bowiem hasło SOLIDARITY. Wspólnie wyznaczyli sobie zadanie, aby stworzyć wyjątkowy program, prezentujący artystów w dialogu z hasłem edycji #ODWAGA i otwierający szeroką przestrzeń dla myślenia.

Festiwal Solidarity of Arts (SOFA) – święto sztuki, ludzi i idei – już po raz jedenasty odbywa się w Gdańsku. Od początku w artystycznym wyrazie odwoływał się do solidarności i wolności. Każda kolejna edycja jest próbą odczytania współczesnego świata z perspektywy sztuki. Projekt, choć w głównej mierze muzyczny, łączy różne gatunki sztuki i spotyka artystów z całego świata zaangażowanych na rzecz obrony uniwersalnych wartości. Solidarity Of Arts zwraca uwagę na te idee, które w danym roku jawią się jako szczególnie ważne. W 2019 roku pod lupę bierze ODWAGĘ. Organizatorami SOFA są Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.

Unsound to festiwal muzyczny pochodzący z Krakowa. Co roku odważnie i bezkompromisowo buduje swój program głównej edycji. Festiwal podróżuje również po całym świecie, zgłębiając nieznane, żywe i niezależne rubieże muzyki eksperymentalnej, elektronicznej oraz sceny klubowej. Unsound odwiedził już takie miasta jak Tibilisi, Toronto, Kazań, Nowy Jork, Mińsk, Adelaide, Ałmaty, Londyn czy Kijów. Wokół festiwalu wytworzyło się środowisko ludzi z całego świata. Dlatego w 30. rocznicę demokratycznych wyborów w Polsce kuratorzy festiwalu będą zastanawiać się nad tym, co dzisiaj oznacza solidarność, zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej.