Brygada Kryzys świętuje XXX lecie „Czarnej Brygady”

Dokładnie 30 lat temu, w 1982 roku ukazał się debiutancki album Brygady Kryzys, z powodu koloru okładki zwany „Czarną Brygadą”. Jest to jedna z najważniejszych polskich płyt alternatywnych lat ’80.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie koncert grupy w sopockim klubie S.F.I.N.K.S 700 (Al. Mamuszki 1) w niedzielę 3 czerwca. Przed Brygadą zagra Maszyna do Mięsa. Bilety w cenie 15 zł dostępne są w przedsprzedaży w klubie Papryka (Sopot, ul. Grunwaldzka 11), w dniu koncertu wejściówki będą kosztować 20 zł. Brygada Kryzys wystąpi w składzie:

Tomek Lipiński: wokal, gitara,
Robert Brylewski: gitara, wokal, klawisze.
Alek Korecki: saksofon, flet
Filip Gałązka: perkusja
Kvajah: gitara basowa

Jednak to nie wszystko. W środę na antenie Radia Gdańsk odbędzie się specjalne wydanie programu Strefa Muzyki. Między godziną 17:30 a 21:00 w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna pomorskie zespoły zaprezentują swoje interpretacje piosenek z „Czarne Brygady”. Utwory Brygady Kryzys zagrają:

Miss Hapen – „Centrala”
Kiev Office – „ Radioaktywny blok”
Szerwony Abodus – „Nie ma nic”
Space Sugar – „Przestań śnić”
Gentleman! – „The Real One”
Folder – „Travelling Stranger”
Klimt – „Except One”
Majestic – „Ganja”
Towary Zastępcze – „Fallen, Fallen is Babylon”

Gościem specjalnym audycji będzie Tomasz Lipiński, współzałożyciel Brygady Kryzys. Tego dnia o 22:10 w paśmie dokumentalnym Radia Gdańsk wyemitowana zostanie audycja, w której o powstaniu i kulisach nagrania „czarnej płyty” opowiedzą Tomasz Lipiński, Robert Brylewski, Ireneusz „Jeżyk” Wereński, Józef Nowakowski, Jacek Olechowski, Krzysztof Grabowski i Wiesław Królikowski.

W czwartek 31 maja w Strefie Muzyki odbędzie się występ Tomasza Lipińskiego i Jacka Niestryjewskiego. Artyści w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna zagrają największe przeboje Brygady Kryzys i Tiltu w wersjach akustycznych.