Fear of Blood: dwa teledyski „Prophets of Freedom”

Grupa Fear of Blood opublikowała aż trzy teledyski do dwóch wersji swojego najnowszego utworu zatytułowanego „Prophets of Freedom”. To połączenie melodyjnego metalu z instrumentami orientalnymi, które gościnnie obsłużył Jarosław Niemiec (Saratan). Pierwszy klip został nakręcony na Fuerteventurze, drugi pokazuje zespół „od kuchni”. Dodatkowo zespół opublikował też utwór w wersji akustycznej.

Jarosław Niemiec tak komentuje swój udział w projekcie: „Podczas nagrań wykorzystałem aż cztery instrumenty. Główne melodie zostały zagrane na irańskich: shourangizie i rubabie kaszmirskim. Klimat miały zbudować partie indyjskiej tanpury i tureckiej baglamy, które zostały umieszczone w tle. Mimo że instrumenty te pochodzą z różnych terenów, brzmieniowo do siebie bardzo pasują, co umożliwia budowanie złożonych aranżacji. Ponieważ ostatecznie nagrałem pięć różnych partii, wraz z zespołem uznaliśmy, że część wykorzystamy we właściwej wersji utworu, a pozostałe w wersji akustycznej.”

Piotr Horzycki, lider Fear of Blood, dodaje: „Współpraca z Jarkiem była niesamowita. Od dawna śledziłem losy Saratan i innych projektów. Początkowo chciałem tylko zdublować główny motyw gitarowy, ale inwencja twórcza Jarka okazała się ogromna. On wzniósł ten utwór na zupełnie nowy poziom, bardzo mu za to dziękuję.”

Na perkusji zagrał Marcin Kotarbiński znany m.in. z Distant Dream. Mix wykonał Kuba „Elfu” Malinowski w Lunar Sounds, a mastering to dzieło Karola Wiśniewskiego z Cherry Note.

Zespół Fear of Blood powstał w 2014 roku w Gdańsku. Grupa zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce, m.in. u boku brazylijskiego Lacerated And Carbonized. Ma na koncie jedną płytę długogrającą – „Seven Faces” z 2019 roku.