Engraver – Rituals

„Come close to the fire and let the rituals begin” – te słowa z intra doskonale nastrajają do zawartości debiutanckiego albumu Engraver. Ich mroczne rytuały pełne są dymu o charakterystycznym zapachu zielonych papierosów – stoner to fundament muzyki zespołu. Ważny jest też doom metal – te powolne, walcowate tempa doskonale budują odpowiedni klimat opowieści snutych przez Engraver. No właśnie, termin „muzyczna opowieść” jest kluczem do wczucia się w zawartość tego wydawnictwa. Swego czasu czytałem sporo książek Stephena Kinga, a mistrz horroru lubi łączyć tę stylistykę z baśniowymi elementami więc skojarzenie z nim pojawiło się w mojej głowie naturalnie podczas słuchania albumu. Nie wiem czy chłopaki z Engraver tworząc koncept płyty natchnęli się akurat prozą słynnego amerykańskiego pisarza, ale nie ma to większego znaczenia, bo liczy się przede wszystkim to, że ich opowieść wciąga.

Muszę przyznać, że lekkim zaskoczeniem była dla mnie czysto muzyczna zwartość „Rituals”. Jak na debiutantów całość jest bardzo dobrze przemyślana i dojrzała, nie spodziewałem się tak dobrze zrobionej muzyki. Nie ma tutaj miejsca na młodzieńczą spontaniczność i nawalanie miliona pomysłów na sekundę byle się dużo działo. Engraver gra bez popisywania się dokładnie tyle dźwięków ile potrzeba i chwała im za to. Instrumentaliści robią dokładnie to, co do nich należy. Ciężar i riffowanie jest odpowiednio zrównoważone chwytliwością i melodyjnością. Pozytywnie też należy ocenić wokalistę, którego partie są odpowiednio zróżnicowane. Chłopak kombinuje w dobrym kierunku.

„Rituals” to bardzo mocny debiut, który został pieczołowicie dopracowany w każdym możliwym aspekcie. Wszystko się tutaj zazębia – muzyka, teksty i okładka. W Polsce sporo jest świetnych zespołów stonerowych, ta scena jest u nas niezwykle silna i ciekawa. Engraver już znalazł sobie na niej miejsce i nie musi się kłaniać w pas starszym kolegom, tylko witać jak równy z równym.

skład:
Dawid Brodowski – wokal
Łukasz Gorczyca – gitara
Adam Rekść – gitara
Adrian Zięba – gitara basowa
Daniel Ogorzałek – perkusja

1. Intro
2. WitchHouse pt.1
3. Interlude
4. The Rat King
5. WitchHouse pt.2
6. Stoned To The Bone
7. Reveal Yourself
8. Sub-Sky Berry

strona internetowa: www.facebook.com/engraverband