Popsysze – E.T.R.

„E.T.R.” to pierwszy album koncertowy w historii grupy Popsysze. Materiał został nagrany w grudniu 2021 r. w studiu Radia Gdańsk w ramach cyklu Metropolia jest okey. Na program koncertu złożyły się utwory ze wszystkich czterech albumów studyjnych zespołu, z czego połowa pochodzi z trzeciej płyty „Kopalino”. Taki, a nie inny układ sił mnie nie dziwi, bo ten krążek zdefiniował ich na dobre. Odeszli od grania piosenek na rzecz bardziej improwizowanych form, co koncertowe warunki tylko wyostrzają.

Zespół nie odgrywa znanych z płyt utworów, tylko każdy z nich zyskał nową aranżację. Rozbudowany został także skład osobowy – trio Marciszewski / Świątek / Draczyński gościnnie wsparli tutaj Tomek Gadecki (saksofon), Adam Skorczewski (trąbka) i Aga Tre (wokal). Efektem tych zabiegów jest nie tylko odświeżenie starego materiału o inne, jednakowe dla całości warunki brzmieniowe, ale mamy do czynienia z nowym spojrzeniem na twórczość, która powstała do tej pory pod szyldem Popsysze. Poszczególne utwory zyskały drugie życie, dzięki udziałowi gości są pełniejsze i bogatsze dźwiękowo. Trójka dodatkowych muzyków nie narzuca się swoją grą, nie zmienia charakteru muzyki podstawowego składu. Wypełniają przestrzeń i rozbudowują znane z płyt studyjnych utwory, nie burzą fundamentów, tylko je spajają mocniejszą zaprawą.

„E.T.R.” to interesujący materiał z muzycznego punktu widzenia, można go potraktować wręcz jako lekcję poglądową jak należy podchodzić do realizacji albumów koncertowych. Czyli nie działać odtwórczo, odgrywać nuta w nutę coś, co już zostało nagrane wcześniej, tylko nadać nową jakość i spojrzeć na swoją twórczość świeżym okiem. Popsysze – robicie to dobrze i róbcie tak dalej!

skład:
Jarosław Marciszewski – gitara elektryczna, wokal, gitara elektroakustyczna
Sławomir Draczyński – gitara basowa, gitara elektroakustyczna
Jakub Świątek – perkusja, elektronika, wokal
Tomek Gadecki – saksofon
Adam Skorczewski – trąbka
Aga Tre – wokal

1. Zapowiedź
2. Słońce
3. W Samo Południe
4. Wieje Wiatr
5. Atmosfera
6. Kasieńka
7. Czerwone Światło
8. Latarnia
9. Ali Song

Strona internetowa: www.facebook.com/Popsysze