Popsysze – Popstory

Pomimo popu w nazwie, muzyka grupy Popsysze ma z tym gatunkiem niewiele wspólnego. Ich debiutancki album „Popstory” zawiera za to porcję brudnego, ale pełnego melodii rocka, który przesiąknięty jest autentyczną atmosferą grania w garażu. Ze wszystkimi konsekwencjami zresztą. Bardzo dobrze, że materiał został zarejestrowany na „setkę”, dzięki czemu brzmi jak powinien. Może brakuje mu odrobiny „doprodukowania”, ale w normalnym studiu mógłby gdzieś ulecieć ten specyficzny, organiczny klimat.

Sama muzyka Popsyszy jest głęboko zakorzeniona w rocku sprzed lat. Słychać tu zarówno echa klasycznego hard i soft rocka, punka, a nawet rozimprowizowanej psychodelii. Czerpią garściami ze sprawdzonych patentów, ale najważniejsza jest dla nich dobra melodia. Sporo fragmentów „Popstory” zwyczajnie wpada w ucho i przyjemnie się tego słucha, noga sama tupie. Ich muzyka, gdyby była wyprodukowana bardziej nowocześnie, z powodzeniem mogłaby trafić na playlisty stacji radiowych. Tym bardziej, że większość piosenek trwa w okolicach 3 minut.

Nie wiem tylko czemu Marciszewski prawie we wszystkich numerach śpiewa po angielsku. Niestety, ale język Szekspira nie jest jego najmocniejszą stroną i momentami drażni. Nie dysponuje szczególnie dobrym wokalem, zdecydowanie lepiej brzmi jego gitara. Za to w polskojęzycznym „Rewolwerze” wszystkie klocki wchodzą na swoje miejsce.

„Popstory” należy traktować bardziej jako podsumowanie pewnego etatu działalności zespołu i ważny punkt do wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Słychać, że tworzenie muzyki to dla nich przede wszystkim dobra zabawa i fajna przygoda. Popsysze póki co są jedną wielką niewiadomą. Życzę im żeby nie podzieli losu wielu kapel i nagrali drugą, będącą kolejnym krokiem w rozwoju płytę.

skład:
Jarosław Marciszewski – gitara, wokal
Sławomir Draczyński – gitara basowa, gitara (2), wokal (13)
Kuba Świątek – perkusja, wokal
Joanna Kuźma – wokal (2, 6)
Karol Schwarz – wokal (11)

01. Joulin
02. Blue Summer
03. No Time To Think
04. Maybe
05. She’s A Pumpkin
06. Palm Tree
07. Love In The Kitchen
08. Changing Apartments
09. Rewolwer
10. Break It
11. Drive Until You Stop
12. So So
13. Ali Song