Sounds Like The End Of The World – It All Starts Here

Dokładnie 10 lat temu ukazał się album „You Come Before You” post hardcorowej grupy Poison The Well, na który trafił utwór „Sounds Like The End Of The World”. W twórczości nazwanej tak gdańsko-elbląskiej formacji słychać echa wspomnianej piosenki, jednak muzyka zawarta na „It All Starts Here” zdecydowanie bardziej dryfuje ku post rockowi w stylu God Is An Astronaut niż hardcorowym rejonom.

EP-ka grupy Sounds Like The End Of The World wyróżnia się przede wszystkim nastrojowością. Pomimo dość groźnej nazwy, panowie zamiast apokaliptycznej rzeźni i potępieńczego wycia zdecydowali się przede wszystkim na stonowane granie i muzyczną przestrzeń. Ich koniec świata jawi się niczym w wierszu Czesława Miłosza, jest niepozorny, bez budzących popłoch znaków na niebie i ziemi.

Jako, że mamy do czynienia z zespołem czysto instrumentalnym, brak wokalu powoduje większe niż zazwyczaj skupienie na muzyce. Ton wielu utworom na „It All Starts Here” nadają klawisze, które prowadzą słuchacza przez krainę dźwięków zespołu. Kiedy trzeba tworzą jednak subtelne tło, a na pierwszy plan wychodzi gitarowa lub basowa solówka. Oprócz łagodnych i klimatycznych rejonów jest tu też miejsce na dawkę czadu i szybszych galopad. Poszczególne utwory tworzą spójną całość, która jednak za szybko się kończy. Niestety, 20 minutowa EP-ka to nie album długogrający. Mała płyta to drobna przekąska, która tylko wzmaga apetyt na główne danie zaserwowane spod palców Sounds Like The End Of The World.

Jeśli koniec świata ma brzmieć w ten właśnie sposób, to już nie mogę się doczekać sądnego dnia. Śmiem wręcz twierdzić, że rodzi nam się w Trójmieście zespół klasy Tides From Nebula. Pierwszy materiał Sounds Like The End Of The World może i nie jest czymś przełomowym (kapcie mi nie spadły z wrażenia), ale jest bardzo solidnym zestawem, dzięki któremu bez wstydu mają szanse wypłynąć na szerokie wody.

Sounds Like The End Of The World It All Starts Here
skład:
Mateusz Gajda – gitara basowa
Łukasz Pawluk – instrumenty klawiszowe
Michał Baszuro – gitara
Wojciech Kowal – gitara
Tomasz Hoffman – instrumenty perkusyjne

1. It All Starts Here
2. Wandering Danzig
3. Diffraction Point
4. Watching Alex
5. Stoges Of Delusion