Source of Mary – Inner Demons

Lubię takie debiutanckie albumy jak „Inner Demons” grupy Source of Mary. Muzyka zespołu nie była mi wcześniej znana, jedynie nazwa obiła mi się kilka razy przy okazji dodawania koncertów do kalendarza. Na początku zaciekawiło mnie to, że za sekcję rytmiczną na płycie tworzą Jarosław Śmigiel z Illusion i jego syn Łukasz odpowiedzialny nie tylko za perkusję, ale także za wokale. Po pierwszym odpaleniu „Inner Demons”, zanim jeszcze skupiłem się na muzyce, moją uwagę zwróciło bardzo fajnie ukręcone i zawodowe brzmienie całości. Odpowiada za nie Arkadiusz „Malta” Malczewski, kojarzony głównie z Behemothem czy Decapitated, a więc właściwa osoba na właściwym miejscu.

Source of Mary na „Inner Demons” nie gra muzyki łatwej, chciałoby by się napisać i przyjemnej, ale obcowanie z tymi dźwiękami jest jednak przyjemnością. Panowie prezentują coś łączącego nowoczesny, połamany metal z progresywnymi gatunkami, nie stroniąc przy tym od melodii zarówno w riffach, jak i wokalach. Moje pierwsze skojarzenie to Gojira spotyka Tool. Oba zespoły bardzo lubię, więc takie akurat połączenie przypadło mi bardzo do gustu. Najważniejsze jest to, że Source of Mary nie gubi się w tym gąszczu i poszczególne utwory są przemyślane, bez płynięcia w niezbadane, chaotyczne rejony. Najlepsze na tym albumie jest odkrywanie jego kolejnych warstw, a jest ich sporo. Przy takim połączeniu gatunkowym nie mogło być jednak inaczej. Source of Mary bardzo umiejętnie operuje emocjami i natężeniem dźwiękowym. Nie brakuje w ich muzyce nastrojowych momentów, które doskonale kontrastują z ciężką, riffową jazdą do przodu. Tak samo jest z wokalami, który czasem są delikatne, ale kiedy trzeba także drapieżne i growlowane.

Muszę przyznać, że dawno nie słuchałem tak dojrzałego debiutu jakim jest „Inner Demons”. To album z jasną wizją i z konkretnie wypracowaną stylistyką. Niektórym dojście do takiego poziomu potrafi zająć lata. Source of Mary mają przed sobą świetlaną przyszłość. Pozostaje mi tylko życzyć żeby starczyło im zapału i samozaparcia na tym niełatwym przecież rynku.

skład:
Iacopo di Traglia – wokal
Michał Umiński – gitara
Jakub Krzemiński – gitara
Jarosław Śmigiel – gitara basowa
Łukasz Śmigiel – perskusja, wokal

1. Censored Lore
2. To Wield the False
3. The Cage
4. The Hardest Steel
5. Inner Demons
6. Varial Death
7. Midnight’s Litany

strona internetowa: www.facebook.com/sourceofmary