Cretura, Iubaris, Heavend, Hell Wind

data: 4 marca 2016, godz. 19:00
miejsce: Metro (o miejscu)
adres: ul. Miszewskiego 12/13, Gdańsk

W marcu norweska CreTura przyjeżdża na Pomorze by na dwóch koncertach w Gdańsku i Słupsku promować swój najnowszy album „Fall Of The Seventh Golden Star”.

wstęp: 10 zł

CreTura
Sześcioosobowy skład z Bergen grający ekstremalny metal symfoniczny. Zespół powstał w 2010 roku. Pierwsze wydawnictwo – wyprodukowane własnym sumptem EP „When The Dead Goes To Dance” ukazało się w 1 listopada 2013. Od tego czasu zespół zagrał na wielu festiwalach, a także zagrał trasę koncertową po Niemczech wraz z Six Feet Under (USA) i Maat (Niemcy).

W 2015 roku zespół podpisał kontrakt z włoską wytwórnią WormHole Death, a na 2016 przewidziane jest wydanie debiutanckiego albumu długogrającego pt. „The Fall Of The Seventh Golden Star”, który promować będą m.in. koncerty na Pomorzu, trasa z chorwackim Angelseed oraz występ na festiwalu Autumn Souls of Sofia w Bułgarii.

CreTura w swojej muzyce inspiruje się przede wszystkim zespołami z pogranicza metalu symfonicznego, ekstremalnego, a także black czy gothic metalu.

Iubaris
Trójmiejski zespół założony w 2008 roku przez gitarzystów Antaresa i Erthuna, do których wkrótce dołączył perkusista Hipnagog oraz basista Aquila, następnie zastąpiony przez Vulpusa. W 2009 ukazało się pierwsze demo – „Ars Sathanae”, nagrane ponownie w 2011 w studiu Sounds Great Promotion jako „Ars Sathanae I” i wydane wraz z „Ars Sathanae II” jako kompilacja „Magnum Coeptum Satanicum” nakładem Black Death Production w 2013.

Rok 2012 przyniósł zmianę w obsadzie gitary rytmicznej, gdzie miejsce Erthuna zajął Mjolnir, z którym zespół rozpoczął nagrywanie pierwszego pełnego albumu pt. „Code”. Półtoraroczna produkcja przyniosła bardzo różnorodną płytę, która została doceniona w polskich i zagranicznych portalach branżowych.

Rok 2015 przyniósł wydanie EP „A Man Disappeared”, na której prócz tytułowego utworu znalazło się miejsce na elektroniczne remiksy dwóch utworów z „Code”.

Obecnie muzyka Iubaris to wypadkowa black metalu oraz innych jego odmian z muzyką progresywną, alternatywną oraz grunge’m

Heavend
Heavend to muzyka z pogranicza kilku światów ewoluująca w przestrzeni trójmiejskiej od pięciu lat. Fuzja ciężkiego, metalowego brzmienia i screamu dopełniona intensywnością przestrzeni i emocji oraz introspektywnymi tekstami.

Heavend jest powiązane z takimi zespołami, jak Nadihr, Aberracja, Aleph i Travellers and Magicians.

W dyskografii zespołu znajduje się nieopublikowany album nagrany w 2014 roku zatytułowany „The Stolen Breath” oraz opublikowane częściowo demo „Silhouette of Higher Self”.

Hell Wind
Trójmiejski zespół grający progresywny, gotycki metal. Formacja istnieje od dwóch lat, jest w trakcie nagrywania płyty długogrającej. Członków zespołu połączyła chęć robienia własnego materiału, który zdradza ich zamiłowanie do zmian metrum i tempa oraz konkretnego uderzenia sekcji rytmicznej w połączeniu z nietypowymi melodiami.