Gdynia 1988-2018: Band A, Kiev Office

data: 25 stycznia 2019, godz. 19:00
miejsce: Muzeum Miasta Gdyni (o miejscu)
adres: ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

Gdynia 1988-2018 to wyjątkowy album, będący swoistym hołdem złożonym Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej lat osiemdziesiątych przez współczesne, związane z Gdynią zespoły i muzyków. To również próba nowego spojrzenia na kultowy, wydany w 1988 roku, album Gdynia, który zawierał pamiętne nagrania formacji takich jak Pancerne Rowery, Bielizna czy Apteka.

Całe przedsięwzięcie nie tylko prezentuje brzmieniową kreatywność wykonawców z Gdyni i okolic; to również zapis niepowtarzalnych dźwiękowych „kolaboracji” (gościnny udział w nagraniach wzięli między innymi The Pau, Maciej Werk, William Malcolm). Tak jak trzydzieści lat temu, tak i dziś muzyka z Gdyni wybrzmiewa niepowtarzalnymi, iście nadmorskimi akordami i rytmami.

Tę wielobarwną dźwiękową mozaikę współczesnej Gdyni spaja praca Piotra Pawlaka, legendarnego producenta i gitarzysty związanego ze sceną yassową (m.in. Łoskot, Kury, Rito).

Albumowi towarzyszyć będzie cykl koncertów odbywających się w Muzeum Miasta Gdyni. Podczas pierwszego występu swoją twórczość oraz interpretacje sztandarowych utworów Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej zaprezentuje rockowa formacja Kiev Office oraz Jazzowy kolektyw Band A.

Premiera płyty: 25 stycznia 2019 roku.

Kiev Office – Od zawsze na bakier z trendami, wierni etosowi wolności w muzyce oraz w tekstach.

Gdyński kwartet przebył ewolucje – od przebojowego post-punka po mocniejsze brzmienia, zakorzenione w tradycji takich grup jak Ścianka, Bielizna czy Apteka.

Koncertowali zarówno z formacją Schizma, No Means No ale i ze Stendkiem. Kiev Office w swych tekstach odkrywają sekrety polskich miast, w szczególności Gdyni: jej podwórek, mrocznych oficyn i życia pod presją wymagań współczesności. Wszystko w nieoczywistej oprawie muzycznej, serwowane razem z bałtyckimi glonami. Przez krzaki, bunkry, podziemne korytarze i rzadko odwiedzane enklawy autochtonów – docieramy wraz z zespołem do samego jądra ciemności. W swej bogatej dyskografii mają takie płyty jak Anton Globba (hołd dla grupy TOTART), Zamenhofa (zbiór etiud inspirowanych Chylonią) czy Modernistyczny Horror. Podczas koncertu wystąpią z goścmi, m.in. z Maxem Białystokiem (Pomelo Taxi, Królestwo)

Michał Miegoń – wokal, gitara, syntezator
Marcin Lewandowski – gitara, gitara basowa, wokal
Krzysztof Wroński – perkusja

Przekaz: Ucieknij w niszę – przed rutyną, przed systemem, przed banałem.

Band A ma przekaz czysty i jasny. Wolność, nieskrępowanie, swoboda. Nigdy nie planuje, nie ustala. Improwizuje, rozmawia o wszystkim wyłącznie dźwiękami. Band_A jest tylko tu i teraz. Nagrania to rejestracja momentu powstawania myśli i emocji, momentu wymiany zdań pomiędzy muzykami. Utwór AAA zespołu Apteka przekazany został tak, jak wybrzmiał – w umysłach, pod palcami, dokładnie w momencie nagrania. Ani sekundę prędzej, ani sekundę później.

Maciej Szkudlarek – gitara basowa
Tomek Gadecki – saksofon
Michał Gos – perkusja
Krzysztof Stachura – gitara