The Bill, Mexyk, Danziger

data: 5 kwietnia 2019, godz. 20:00
miejsce: Metro (o miejscu)
adres: ul. Miszewskiego 12/13, Gdańsk

wstęp: 25/35 zł

THE BILL
The Bill powstał w 1986r w Pionkach z inicjatywy Kefira i Skóry. Pierwsze lata działalności, to głównie próby, koncerty na lokalnych scenach i…częste zmiany składu. Ostateczny skład zespołu z tego okresu, to : Skóra, Kefir, Soko, Mielony. W 1990 The Bill’a opuszcza Skóra, a na wokalu jego miejsce zajmuje Soko. Zespół w składzie trzyosobowym zostaje zaproszony do Jarocina ’92 i zdobywa tam nagrodę publiczności. Fakt ten, rozpoczyna kolejny etap działalności. Pojawia się pierwsza płyta „The Biut”. Jej sprzedaż zaskakuje wszystkich. W ciągu kilku tygodni, sprzedaje się około 60000 egzemplarzy. Zespół koncertuje, zalicza kolejne festiwale jarocińskie, jednocześnie przygotowując kolejne płyty. Pojawiają się: „Początek Końca” i „Sex and Roll”. Latem 1996 roku The Bill nagrywa czwartą płytę „Daję Wam Ogień” i ….zawiesza działalność na 8 lat. W 2004 roku The Bill wraca na scenę i okazuje się, że o nim nie zapomniano. Miejsce Soka, grającego na basie zajmuje Maciek. Wokalistą zespołu zostaje Kefir, który gra również na gitarze. Za perkusją, bez zmian zasiada Mielony. W 2007 roku ukazuje się piąta płyta „Niech Tańczą Aniołowie”. A zaraz po niej zespół wydaje archiwalny materiał z lat 1988-1990 zatytułowany „Lekcja Historii”. Rok 2009 rozpoczyna się dla The Bill’a udziałem w wielkiej trasie koncertowej „Punky Reggae Live”. Tu zespół poznaje Sebka, gitarzystę zespołu Strajk. Pada propozycja wspólnego grania i od tej pory The Bill to kwartet. W tym składzie nagrał materiał na siódmą płytę. „Historie Prawdziwe”, która pojawiła się w 2009 roku. Jednocześnie firma Lou Rocket Boys wydaje materiał archiwalny z lat 86-90.Płyta nosi tytuł „Lekcja Historii”. W 2010 roku odchodzi Maciek Stępień a rok później Robert „Mielony” Mielniczuk. Miejsce za bębnami zajmuje Artur „Artie” Woźniak a na basie Gerard Chodyra. Kolejne lata to ciągłe koncerty w salach klubowych i na festiwalach. W 2013 The Bill wydaję płytę „8siem”. W tym samym roku pojawia się płyta the best, wydana przez MTJ. Zaraz potem miejsce Sebka zajmuje Jędrek. W tym składzie zespół występuje na dużej scenie festiwalu Woodstock 2014. Zapis tego koncertu ukazuje się na płycie CD. Pod koniec wakacji 2014r. Polskę opuszcza Arti, co oznacza kolejną zmianę w kapeli. Tym razem perkusistą The Billa zostaje Łukasz „Ringo” Nowak, a skład uzupełnia w 2015r basista Ludomir „Ludek” Szymański. Zespół The BIll to znowu kapela „pionkowska”. Lata 2016-17 to liczne koncerty w klubach oraz festiwalach rockowych min. Woodstock 2017, Czochraj Bobra, Izerbejdżan Punk Fest. Zespół jest stałym gościem krakowskiego Punk Festu, największej punkowej imprezy w Polsce.

MEXYK
Odkrycie 2017r. na miarę San Escobar! Zdobywcy m.in. I miejsca na XXI Mayday Rock Festival Głogów 2017, III miejsca na New York Festival 2017/2018, nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w XIII Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, I miejsca na 9 Free Art Fest From Poland’18 oraz głównej nagrody w konkursie Rockowanie 2018 – gramy Brylewskiego. Znani z akcji T.Cover i nietuzinkowej interpretacji numeru „To Wychowanie”. Pisały już o nich m.in. Antyradio, Eska Rock, Teraz Rock, czy KVLT. Mexykańskie „Wychowanie” dotarło do 2 miejsca na liście Turbo Top w Antyradiu. Supportowali m.in. Hunter’a czy Sztywny Pal Azji.
Styl muzyczny Mexyku jest wypadkową różnych inspiracji, a całości dopełnia charyzmatyczny i charakterystyczny wokal, który w swoim przekazie bezpardonowo i celnie rozprawia się z otaczającą nas codzienną rzeczywistością. Można pewnie powiedzieć, że to rapcore, ale nazywajcie to jak chcecie, to po prostu Mexyk!

DANZIGER
Nazywamy się Danziger, jest nas trzech, jesteśmy z Gdańska, gramy muzykę głośną, szybką, lekką, łatwą i przyjemną. Początki zespołu kronikarze datują już na rok 2014, aczkolwiek z powodu różnych problemów (porwanie perkusisty przez Marsjan, mutacja ciała gitarzysty polegająca na zamianie rąk na szczękoczułki), wciąż nie jesteśmy jeszcze gwiazdami. Jesteśmy już jednak w pełni profesjonalnym zespołem, o czym świadczy jedynie ta strona. W 2017 wydaliśmy pierwszą EPkę, a w 2018… drugą EPkę. Nie umiemy grać, więc możemy być drugimi Sex Pistols, jesteśmy brzydcy, więc możemy być drugimi Rolling Stonesami, nie lubimy faszyzmu, więc jesteśmy zdrajcami narodu.