Uada, Winterfylleth, Afsky ODWOŁANY

data: 7 kwietnia 2022, godz. 19:00
miejsce: Drizzly Grizzly (o miejscu)
adres: ul. Elektryków 1, Gdańsk

KONCERT ODWOŁANY

UADA (USA) black metal:
Uada (po łacinie „nawiedzony”) powstała w 2014 roku i od razu undergroundowe media określiły Amerykanów nadzieją black metalu. Zespół dał ku temu powody, wspaniale łącząc w muzyce ciężar i melodyjność Dissection, epickość i mistyczność Absu oraz brutalność i wściekłość wczesnych produkcji Gorgoroth, czy Darkthrone. Hymny pochwalne pod adresem Uada płynęły nie tylko z mediów i od fanów, lecz również lokalnych muzyków, wśród nich legendarnego Johna Haughma (eks-Agalloch, Pillorian). Rdzeń kapeli pozostaje niezmienny i stanowią go gitarzysta James Sloan oraz wokalista i gitarzysta Jake Superchi. Od 2019 roku wspomaga ich basista Nate Verschoor, a rok później dołączył bębniarz Elijah Losch.

WINTERFYLLETH (Wielka Brytania) black metal:
Powstały w 2007 roku kwintet posiadł nie byle jaką sztukę, bo potrafi tworzyć naprawdę rozbudowane albumy, które ani przez chwilę się nie nudzą. Jako inspiracja dla Winterfylleth wymieniane są także nieistniejący już amerykański Agalloch, a także Primordial. Anglicy również tworzą utwory pełne mistycyzmu, mroku, z pewną domieszką folku podanej na blackowym fundamencie. W warstwie lirycznej dużo jest u Winterfylleth nawiązań do historii Wielkiej Brytanii, do brytyjskiej literatury, do mitów i legend. W 2020 roku kapela wypuściła wysoko oceniony siódmy album „The Reckoning Dawn”. Kto nie miał okazji posłuchać, niech szybko nadrobi tę zaległość.

AFSKY (Dania) black metal:
Multiinstrumentalista Ole Pedersen Luk kryje się za nazwą Afsky. Swój jednoosobowy zespół/projekt założył w Kopenhadze w 2015 roku. Duńczyk proponuje dość epicki, atmosferyczny, surowo brzmiący black metal z tekstami po duńsku, w którym znajduje się także miejsce na klimatyczne, folkowe i akustyczne wstawki. W 2020 roku Ole wydał drugi duży album, zatytułowany „Ofte jeg drømmer mig død” (tł. Często śnię, że jestem martwy). Muzyka Afsky powinna przypaść do gustu wielbicielom wczesnej twórczości niejakiego Vikernesa, Wolves In The Throne Room, Saor, czy Drudkh.