Dieth: gdański zespół z muzykami Decapitated, Megadeth i Entombed A.D.

Dieth to nowy zespół death/thrash metalowy, który powstał w Gdańsku, a jego skład tworzy trzech znanych muzyków z różnych stron świata. Gitarzystą i wokalistą grupy jest Brazylijczyk Guilherme Miranda (ex-Entombed A.D.), basistą David Ellefson (ex-Megadeth), a perkusistą nasz reprezentant Michał Łysejko (ex-Decapitated). Zespół udostępnił niedawno teledysk do pierwszego singla zatytułowanego „In the Hall of the Hanging Serpents”. Obraz w reżyserii Macieja Pielocha z MP Productions powstał w kwietniu tego roku na terenie klubu B90 w Gdańsku. Co ciekawe, na plan udało się zebrać wszystkich członków Dieth.

Przypomnijmy, że Michał Łysesjko odszedł z Decapitated pod koniec 2018 r., Entombed A.D. zakończyło działalność w marcu 2021 r. kiedy zmarł lider grupy Lars Goran Petrov, w maju tego samego roku David Ellefson został wyrzucony z Megadeth.

Jak mówi Guilherme Miranda, „Wiele się działo ostatnio, więc była potrzeba żeby to odpowiednio wyrazić, stworzyć coś nowego od podstaw. Dla mnie powrót do grania muzyki był sprawą życia lub śmierci. Potrzebowałem czegoś, co będzie dla mnie czymś więcej, by poradzić sobie ze złością i smutkiem. Czasem musisz dać czemuś umrzeć w sobie by narodzić się na nowo. Tym właśnie jest Dieth, nową siłą muzyczną, dzięki której pozostawiam przeszłość za sobą.”

David Ellefson dodaje: „Nasza trójka była znana ze swoich poprzednich zespołów, ale w pewnym momencie musieliśmy zamknąć drzwi by zacząć coś nowego. Sama nazwa zespołu mówi, że chodzi tutaj o to żeby przeszłość umarła by mógł się narodzić nowy rozdział w życiu. To właśnie nas łączy.”

I na koniec kilka słów od Michała Łysesjko „Dieth jest dla mnie niczym wybudzenie się z twórczego letargu. Czuję, że teraz nadszedł odpowiedni czas. Nasze inspiracje i doświadczenie tworzą jedną całość i sprawiają, że muzyka nam wręcz płynie. To, że zespół powstał w Trójmieście, ma dla mnie symboliczne znaczenie.”

Więcej o zespole na www.facebook.com/diethband

fot. Maciej Pieloch