Enter Shikari w klubie Parlament w Gdańsku

Brytyjska grupa Enter Shikari zagra 27 września 2015 (niedziela) w klubie Parlament w Gdańsku. Będzie to pierwszy z trzech ich koncertów w Polsce – 28 września wystąpią w Warszawie (Proxima), a 29 września we Wrocławiu (Alibi).

Bilety na gdański koncert w cenach : 69 zł (pwevents.pl) / 79 zł (przedsprzedaż) / 90 zł dostępne będą od 8 lipca od godziny 8:00.

enter shikari

Enter Shikari to brytyjska grupa post hardcore’owa, czerpiąca z wpływów muzyki elektronicznej. Zespół powstał w roku 2003 w St Albans, skąd pochodzą wszyscy członkowie grupy: Roughton „Rou” Reynolds, Liam „Rory” Clewlow, Chris Batten oraz Rob Rolfe.

Debiutancki album Enter Shikari, zatytułowany „Take to the Skies”, ukazał się 19 marca 2007 roku. Zaledwie tydzień po premierze płyta osiągnęła czwarte miejsce na liście Official UK Album Chart. Brytyjczycy zawarli na krążku część utworów pochodzących z dem, singli oraz EP-ek wydanych w latach poprzedzających ich długogrający debiut.

Pod koniec 2008 roku muzycy rozpoczęli pracę nad drugim albumem, którą fani zespołu mogli na bieżąco śledzić za pomocą serii oficjalnych wideoraportów dokumentujących nagrania. Krążek promował utwór „Juggernauts”, którego warstwa tekstowa stanowiła jednocześnie zapowiedź społeczno-politycznego przekazu nowej produkcji Enter Shikari. Nowa płyta, nosząca tytuł „Common Dreads”, trafiła ostatecznie do sklepów 15 czerwca 2009. „Comon Dreads” wyróżnia przede wszystkim obecność większej, niż na poprzedniej płycie, ilości wpływów muzyki elektronicznej.

Na początku 2012 roku Enter Shikari wydali trzeci w swym dorobku album – „A Flash Flood of Colour“ – przez wielu recenzentów uznawany za szczytowe osiągnięcie formacji. W warstwie tekstowej płyta po raz kolejny porusza najważniejsze kwestie społeczno-polityczne, zawiera przede wszystkim wiele odniesień do kryzysu ekonomicznego. Muzycznie „A Flash Flood of Colour” to po raz kolejny świetne połączenie muzyki hardcore’owej z elektroniką. To z tego albumu pochodzą m.in. rewelacyjne „…Meltdown” i „Sssnakepit”.

Na kolejny krążek muzycy Enter Shikari kazali czekać aż trzy lata. „Mindsweep” ukazał się w styczniu 2015. To pozycja równie mocna, jak jej poprzednicy – bezkompromisowa w warstwie tekstowej i muzycznej. „Ten album jest o wiele bardziej zróżnicowany niż nasze poprzednie krążki, zwłaszcza wokalnie. Głównie dlatego, iż zyskaliśmy pewność siebie. Poszerzyliśmy nasze wpływy. Melodia i agresja zawszę będą najważniejsze w naszej muzyce. Tym albumem podjęliśmy wspólnie wysiłek, aby skoncentrować się też na strukturze utworów. Oprócz naszych sztandarowych gitar, perkusji, gitary basowej, elektronicznych aranżacji, na krążku pojawia się wiele nowego instrumentarium. Komponowanie muzyki na instrumenty dęte i smyczkowe oraz późniejsze ich nagrywanie przyniosło nam wiele satysfakcji. Czuliśmy się tak, jakbyśmy osiągnęli nowy wymiar w naszej muzyce. Nie mogę się już doczekać chwili, kiedy zagramy wszystkie utwory na żywo” – mówił o płycie Rou Reynolds. NME w recenzji pisało o niej: „Muzycy Enter Shikari bez wątpienia wierzą, że muzyka może zainicjować zmianę, a ten kraj potrzebuje zespołów takich jak ten żeby otrząsnąć ludzi z ich politycznej apatii”.

Obok przekazu i koncertowej energii Enter Shikari bez wątpienia nie da się przejść obojętnie, o czym polscy fani mieli okazję się przekonać już kilkukrotnie. Po letniej trasie koncertowej i występach na największych festiwalach, zespół kontynuować będzie promocję „Mindsweep” w całej Europie na własnych, klubowych koncertach.