Korpiklaani i Skálmöld w gdyńskim Uchu

Folk metalowe zespoły Korpiklaani z Finlandii i Skálmöld z Islandii zagrają 24 października 2016 r. w klubie Ucho w Gdyni. Bilety już w sprzedaży.

Korpiklaani / fot. Peero Lakanen
Korpiklaani / fot. Peero Lakanen

24.10 Ucho/Gdynia
Start: 19:30
Bilety:
65 pln – http://pwevents.pl/pl/bilety,1,385.html
75 pln – Ticketpro, Eventim, Ebilet, Biletomat.pl
85 pln – w dniu koncertu

Korpiklaani (Finlandia, Nuclear Blast) – folkmetal
Zespół powstał w 2002 roku w Finlandii. Po początkowych komplikacjach związanych z nazwą formacji, w 2003 roku, nakładem Napalm Records, wydał debiutancki album „Spirit of the Forest”. Rok 2004 zaowocował sporymi zawirowaniami w składzie, jednak w 2005 światło dzienne ujrzał kolejny krążek – „Voice of Wilderness”. Ten okres w twórczości zespołu znamionuje zwrócenie się ku bardziej metalowemu brzmieniu, okraszonemu rockowym hedonizmem. Efektem jest wydana w 2007 roku płyta „Tervaskanto”. Rok później ekipa pod wodzą Jonne Järvelä zmieniła wytwórnię na Nuclear Blast, by, rok po roku, nagrać ciepło przyjęte „Korven Kuningas” i „Karkelo”. Rok 2011 to kolejny studyjny album – „Ukon Wacka”, ostatni nagrany z udziałem Jaakko Lemmetty, który musiał opuścić załogę z powodów zdrowotnych. Jego miejsce zajął Tuomas Rounakari. Muzycy, zasileni nowymi pomysłami, w 2012 roku nagrali płytę „Manala”. Jej wydanie opóźniło się jednak z powodu odejścia akordeonisty Juho Kauppinena, którego zastąpił Sami Perttula. Już z nim w składzie, w maju 2015 roku, wydano, ostatni jak dotąd, krążek „Noita”.

Skálmöld (Islandia, Napalm Records) – folkmetal, vikingmetal
Zespół powstał w 2009 roku. Jego muzyka łączy w sobie viking i folkmetal z thrash metalowymi elementami, momentami sięgając po deathmetalowe wstawki. Popularność przyniósł mu debiutancki „Baldur”, a ugruntował ją drugi krążek – „Börn Loka”. Islandczycy mają na koncie 3 albumy studyjne, wszystkie wydane nakładem Napalm Records.