Trójmiejski finał Emergenza Festival Polska 2016

W najbliższą w niedzielę, 5 czerwca 2016 r. o godz 19:00 w klubie Protokultura w Gdańsku (ul. Niterów 29B) rozpocznie się trójmiejski finał Emergenza Festival Polska 2016, podczas którego zagrają Carnage, Desire Duo, Mechanism, MOA i Tranquilizer. Jeden z tych wykonawców pojedzie na ogólnopolski finał (24-25 czerwca w warszawskiej Proximie), którego zwycięzca będzie reprezentować Polskę na światowym finale w Niemczech na Taubertal Open Air Festival.

emergenza festival polska 2016 final trojmiasto

Jarosław Dudek z Emergenza Festival Polska powiedział nam, że „poziom obecnej piątej edycji jest dość równy, w porównaniu do ubiegłych lat nadal przeważają młode zespoły z pogranicza rocka i metalu, ale zdarzają się coraz częściej nietypowe odstępstwa od te reguły (raper/beatboxer w Poznaniu, który porwał swoim show całą publikę zgromadzoną w klubie lub mocno elektroniczna scena trójmiejska). Rynek muzyczny w Polsce dość szybko nadrabia zaległości z lat ’90 i artyści mają coraz większą świadomość swojej twórczości jak i całego show biznesu w ramach którego funkcjonują.”

Co ciekawe, trójmiasto na mapie Emergenzy pojawiło się po raz pierwszy. Kilku wykonawców zwróciło szczególną uwagę organizatorów, przez co nie jest łatwo wskazać faworyta. Jak mówi Jarosław Dudek: „Zaskoczyło nas w zasadzie całe trójmiasto, które zaprezentowało nietypowe projekty łączące elektronikę z popem oraz alternatywnym rockiem (Mechanism, Tranquilizer) czy interesujące ambientowe akustyczne granie (Desire Duo). To duża zmiana po mocno rockowym poprzednim sezonie. Wybór będzie naprawdę trudny.”

Jarosław Dudek opowiedział nam też czym wyróżnia się światowy finał w Niemczech: „Przede wszystkim skalą imprezy. Taubertal Festival to kilkudniowa impreza na kilkanaście tysięcy osób, a Emergenza ma na nim oddzielną scenę, na której przez dwa dni ma możliwość prezentowania artystów z całego świata. Całość występów jest nagrywana audio video oraz oceniania przez międzynarodowe jury. Na samym festiwalu znajdują się również przedstawiciele największych agencji koncertowych i wydawnictw muzycznych oraz sponsorów współpracujących z przeglądem. Wszyscy oni przyjeżdżają tam w jednym sprecyzowanym celu – zapoznania się z młodą światową sceną muzyczną – a my mamy możliwość przedstawienia swojego faworyta.”

Spytaliśmy trójmiejskich finalistów, dlaczego wzięli udział w Emergenza Festival Polska 2016 i czemu to właśnie ich zespół powinien wygrać:

Carnage
„Nasze niezawodne sensory wyczuły okazje do dobrej imprezy. I nie zawiedliśmy się. Masa fajnych ludzi, wiele utalentowanych zespołów i całe hektolitry browaru. Mieliśmy też okazję zagrać z zespołami, z którymi normalnie byśmy nie grali ze względu na różnice w stylistyce. Każdy kolejny etap to naprawdę rewelacyjna zabawa. A czemu powinniśmy wygrać? A czy to jest ważne? Ważne żeby się bawić i napierdalać, a czy wygramy czy przegramy to bez znaczenia. Jasne, fajnie by było wygrać, bo to dało by nam szanse dalszej imprezy. Ale jak przegramy też będzie ok.”

Desire Duo
„Jest to okazja do tego aby pokazać się szerszej publiczności, która nie koniecznie byłaby skłonna przyjść i posłuchać w ciemno naszej dość nietypowej muzyki – łączymy klubowe brzmienie z muzyką ilustracyjną. Jako że istniejemy od listopada, ciężko byłoby pokazać się jako nieznany zespół. Emergenza daje możliwość zaobserwowania czy nasze dźwięki trafiają do publiki, która nie jest naszymi znajomymi, czy też nie. Odbiór okazuje się dla nas bardzo pozytywnie zaskakujący czego najlepszym dowodem jest fakt, że słuchacze tupią nogami, ale też podchodzą pod samą scenę. To jest nagrodą samą w sobie. Mamy poczucie, że nasze kompozycje trafiają do ludzi. Mamy świadomość, że Trójmiasto to miejsce genialnych zespołów muzycznych. To dla nas wielkie wyróżnienie, że możemy występować razem z pozostałymi uczestnikami. Bez względu na wynik zeszliśmy już daleko, bo mieliśmy i nadal mamy motywację do pracy nad nowymi numerami. Nasze zadanie jest o tyle trudniejsze, że nie ma tutaj słów. Są za to emocje. Nie nastawiamy się na wygraną. Już wygraliśmy w pewnym sensie. Mamy gotowy materiał, który realizować będziemy w studiu, tak aby na wiosnę album ujrzał światło dzienne. Dlatego też każdy kto zakupi u nas bilet na finał będzie mógł poczuć się wygranym, bo automatycznie otrzyma od nas ten właśnie album zupełnie za darmo. To publiczność może czuć się wygraną. A jeśli jakimś cudem udałoby się pojechać do stolicy, to siłą rzeczy chcielibyśmy móc z niektórymi z wykonawców jeszcze nie raz wspólnie zagrać. Pamiętajmy, że przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę i możliwość obcowania ze sztuką. Niech dźwięk będzie z Wami.”

Mechanism
„Ten festiwal daje niecodzienną szansę zaprezentowania naszej muzyki publiczności poza granicami Polski. Nie jest to łatwe, bo ilość zgłoszonych zespołów jest olbrzymia, a sito eliminacji niezwykle gęste, ale wykonalne. Także przejście przez każdy etap jest jakimś małym sukcesem. A czemu powinniśmy wygrać w trójmiejskim finale? Nie wiem czy powinniśmy wygrać, nie nam o tym decydować. Ciężko pracujemy, aby się jak najlepiej przygotować do tego koncertu i jeżeli uda nam się go wygrać, będziemy dumnie reprezentować Trójmiasto w finale krajowym.”

Tranquilizer
„Zależy nam na kontrakcie płytowym, to jest nasz cel. Bardzo cieszymy się, że po drodze poznaliśmy tyle świetnych ludzi – mowa tu o organizatorach. A trójmiejski finał powinniśmy wygrać ponieważ żeby wygrać finał w Niemczech musimy przejść do finału ogólnopolskiego.”