Marianne Faithfull i Fish w nowym gdańskim klubie Stary Maneż

Marianne Faithfull oraz Fish to pierwsze ogłoszone zagraniczne gwiazdy, które wystąpią w klubie Stary Maneż, nowym koncertowym miejscu w Gdańsku powstałym w ramach Garnizonu Kultury. To położone przy ul. Słowackiego w dzielnicy Wrzeszcz centrum kultury i rozrywki, które swoim rozmachem (ponad 12 tys. m2 powierzchni poddanej rewitalizacji) imponuje w skali kraju.

Stary Maneż to 1700 m2 niezwykle klimatycznej przestrzeni z wielofunkcyjną salą, ze sceną i widownią na 1500 osób, z własnym browarem, kawiarnią oraz wine barem. Wewnątrz budynku zaaranżowano piaskownicę dla dzieci oraz fontannę. Jasne i przestronne wnętrze Starego Maneżu nadaje mu bardziej charakter przyjaznego, miejskiego placu niż typowej sali koncertowej i płynnie łączy się z sąsiadującym parkiem.

Naszym zamierzeniem jest stworzenie w Starym Maneżu bezpretensjonalnego, tętniącego życiem miejsca, które sprzyja integracji mieszkańców i umożliwia spędzanie czasu w niebanalny sposób. Budowanie pozytywnych relacji społecznych i zaangażowanie lokalnej społeczności to jedne z podstawowych celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Budując program artystyczny Starego Maneżu dużą wagę przywiązujemy do jakości i estetyki – to podstawowe kryteria, jakimi kierujemy się przy doborze repertuaru. Planujemy liczne wydarzenia związane ze sztuką, kulturą, edukacją, wśród nich koncerty, teatr, przeglądy filmowe, jak również warsztaty, wystawy, spotkania autorskie – powiedziała Justyna Glazar z zespołu odpowiedzialnego za ten projekt.

Stary Maneż to miejsce, któremu historia nadała niezwykłego charakteru. Na terenie obecnego Garnizonu, na przełomie XIX i XX mieściły się koszary, w których stacjonowała elitarna jednostka huzarów pruskich, zwanych też „czarnymi huzarami”. Budynek Starego Maneżu to zaadaptowana na nowo dawna ujeżdżalnia koni – stąd nazwa klubu. Kubatura i klimat starej ujeżdżalni okazały się idealne dla ulokowania w niej klubu muzycznego ze sceną.

Stary Maneż ogłosił koncerty dwóch pierwszych gwiazd zagranicznych. Na scenie wystąpią: dama rocka i ikona stylu lat 60. Marianne Faithfull (25 października) oraz jeden z najbardziej znanych wokalistów progresywnego rocka FISH, w trasie koncertowej z okazji 30. rocznicy wydania kultowej płyty „Misplaced Childhood” przez grupę MARILLION (8 listopada).

Znany jest również repertuar jazzowy na pierwsze tygodnie działalności klubu. Od października na scenie Starego Maneżu pojawią się m.in. legenda światowej pianistyki jazzowej Adam Makowicz, wybitny pianista Sławek Jaskułke, łamiący wszelkie kanony wiolinistyki Adam Bałdych, który wystąpi wraz z Helge Lien Trio oraz saksofonista Grzech Piotrowski.

W poniedziałek 10.08.2015 ruszyła sprzedaż biletów na pierwsze koncerty w Starym Maneżu. Niespodzianką pozostaje artysta, który wystąpi podczas otwarcia klubu, planowanego na początek października.

stary manez