Swans zagra w B90 w Gdańsku

Michael Gira i jego Swans zagrają 2 grudnia 2014 koncert w klubie B90. Będzie to drugie podejście grupy do zagrania w Gdańsku. Przypomnijmy, że zespół miał wystąpić 17 maja 2011 roku na terenie Stoczni Gdańskiej, jednak koncert nie doszedł do skutku. Tym razem fani nie powinni mieć obaw – w klubie B90 do tej pory bez problemów odbyło się już kilkadziesiąt koncertów polskich i zagranicznych wykonawców.

Bilety na gdański koncert Swans dostępne są w cenie 70 zł (przedsprzedaż na tickets.soundrive.pl) / 80 zł (w dniu koncertu)

swans

Wytwórnia Mute ogłosiła, że podpisała umowę ze Swans, które wydało 13 maja nową płytę, „To be Kind”. Album został wydany nakładem Mute i Young Gods Records (w USA).

Jak pisał Michael Gira:

„Właśnie skończyliśmy nowy album. W tym czasie, kiedy to piszę, krążek jest ostatecznie dopracowywany. Płyta będzie dostępna w edycji potrójnej na winylu, podwójnej CD i CD Delux, na której dodatkowo jest dołączony koncert na DVD. Oczywiście „To be Kind” będzie też dostępny w wersji cyfrowej. Co więcej, myślę o wydaniu materiału na „pędraku”, oczywiście w znakomitej jakości (to jednak ponad dwie godziny muzyki).

Produkcją albumu zajmowałem się sam, natomiast nagrywanie przejął stary, dobry John Congleton z Sonic Ranch w Teksasie, który też dopieścił ostatecznie płytę w swoim studiu w Dallas. Próby rozpoczęliśmy Sonic Ranch w październiku, a potem całą robotę dokończyliśmy w grudniu w studiu Johna w Dallas.”

Duża część materiału do tego albumu pochodzi z tournee Swans z lat 2012/2013, a reszta powstała w studiu i „okolicach”.

Cały krążek, w gruncie rzeczy, został sfinansowany dzięki wsparciu fanów Swans, którzy za pośrednictwem youngrecords.com, wspomogli swoją grupę (wydając dwupłytowy, unikatowy CD live album „Not here/ Not Now”. Zainteresowani mogą rzucić okiem na )

Swans tworzą: Michael Gira, Norman Westberg, Christoph Hahn, Phil Puleo, Thor Harris and Christpher Pradica.

Na płycie gościnnie wystąpili: Little Annie (Annie wyśpiewała “Some things We do” w duecie z Julią Kent), St. Vincent (Annie Clark śpiewająca na całej płycie), Cold Specks (Al dodający swój wokal do „Bring the Sun”), Bill Rieflin (obecnie grający z King Crimson, udzielał się na bębnach, syntezatorach, gitarze i tak długo by wymieniać).

Swans, dowodzone przez Michaela Gira, powstało w 1982., a po rozstaniu w 1997. muzycy powrócili z oklaskiwanymi „My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky” (2010) i “The Seer” (2012).

Jak stwierdził Daniel Miller: “trudno wyrazić słowami, jak dobrze jest znowu pracować z Michaelem, a ich obecne koncerty przyćmiewają wszystko, co wcześniej widziałem i słyszałem”.

Mute Song współpracuje ze Swans od 2010., nie wspominając o klasyku „Children of God” wydanym przez tę wytwórnię w 1987.