Bruno Światłocień – Czerń I Cień II

Zespół Bruno Światłocień powrócił po roku z kolejnym albumem, który jak sama nazwa wskazuje jest kontynuacją debiutanckiej płyty „Czerń I Cień” i jej zimnofalowego stylu. Kolejny raz dostajemy olbrzymią porcję smutku i depresyjnego klimatu, którego wizualnym odzwierciedleniem jest posępna okładka. Za brzmienie materiału znowu odpowiada Michał Miegoń z Kiev Office i trzeba przyznać, że potrafił wycisnąć więcej życia niż na poprzedniczce. Muzyka Bruno Światłocień stała się bardziej organiczna i ludzka, ale nadal nie jest oswojona z wyższymi temperaturami. Pod zimnym pancerzem czuć odrobinę ciepła, które jest swego rodzaju „smaczkiem” trzymanym w bezpiecznej odległości. Jednak główne skrzypce grają tu snujące się linie basowe, które wwiercają się w głowę.

Kolejny raz zaczyna się wręcz przebojowo, ale to tylko chwilowe złudzenie. Utwór „Czerń i Cień” bezpiecznie wprowadza w dalszą część albumu, pozwala przyzwyczaić się do nadchodzącego klimatu. Czym dalej, tym smutniej i bez szansy na nadzieję. Słuchając stonowaną „Pieśń III” ma się ochotę zaszyć w kącie, gapić w sufit i już tak zostać. „Psychoblues” pomimo bluesowej motoryki nie zmienia zbytnio klimatu, krzyki w „Wiernym Słudze” potrafią wystraszyć, a saksofon potęguję smutek. Zamykający album tytułowy utwór „Czerń i Cień II” pełni rolę kołysanki i wyciszenia, a zarazem powrotu do normalnego świata.

Kolejny muzyczny pejzaż grupy Bruno Światłocień maluje świat szarymi barwami. Ta muzyka wysysa z człowieka chęć do życia i nie da się jej słuchać zbyt często. No chyba, że ma się ochotę pogłębić jesienno-zimowy dół. Jednak nie umniejsza to jej znakomitości, bo czuć w niej szczerość i emocje i jak mało która płyta potrafi momentalnie wciągnąć słuchacza w godzinną podróż po świecie smutku i depresji.

bruno swiatlocien ciern i cien ii
skład:
Bronisław Ehrlich – wokal, gitara, klawisze
Mateusz Ostapiuk – gitara, klawisze
Kordian Sikorski – perkusja
Mieszko Weltrowski – gitara basowa
Grzegorz Buller – klawisze
Michał Miegoń – różne dźwięki

1. Czerń i Cień
2. Powiew Morza
3. Pieśń III
4. Wyrodne Matki
5. Psychoblues
6. Szum
7. Wierny Sługa
8. Pieśń Refleksyjna
9. Czerń i Cień