Carnage – Chleyer EP

Gdyński Carnage to jeden z tych zespołów, które przychodzą mi na myśl jeśli pomyślę o kategorii „ci co grają od zawsze”. Swego czasu trafiałem na ich koncerty dość regularnie, ale zazwyczaj było to dziełem mniejszego lub większego przypadku. Nie pamiętam już kiedy widziałem ich po raz pierwszy, ale przez te kilka lat poczynili widoczne postępy. Miałem pewne obawy jak zabrzmią z płyty, bo pomimo dość długiego stażu „Chleyer” jest ich pierwszym materiałem studyjnym.

O ile koncertowo Carnage to przede wszystkim metalowa siła, na płycie bliżej u nich do rock n rollowej czy nawet stonerowej stylistyki. Jedyne co się nie zmienia, to luźne podejście, dystans do siebie i lekkość tego co robią. Carnage od zawsze byli zespołem z jajem i doskonale to tutaj słychać. Początek płyty to cisnące do przodu pełne zadziornej energii wariactwa, które nie pozwalają usiedzieć w miejscu. „Poison” i „Overdose” trwają nieco ponad dwie minuty i nie ma w nich czasu na oddech. Panowie zwalniają w „Breadge It, Breach It!”, które przenosi nas do Nowego Orleanu i klimatów w stylu Down. Tytuł następnego kawałka „Get On The Chopper” brzmi znajomo i faktycznie – Arnold się w końcu pojawia. Numer gna do przodu i wchodzi do głowy dzięki melodyjnemu refrenowi w stylu Chrome Division. Wszystko się uspokaja w ostatnim, trwającym ponad sześć minut „Drowning In Fire”. Powracają tutaj stonerowe klimaty i znowu kłania nam się kapela pana Anselmo. Robi się tutaj dość poważny klimat. Carnage i zaduma? A jednak.

Ciekaw jestem w jakim kierunku pójdzie Carnage. Czy zadomowią się jeszcze bardziej na pustyni i zaczną podziwiać kaktusy, czy może jednak pozostaną przy znanym dobrze dźwięku obijających się butelek po piwie, a reszta będzie dodatkiem? Czas pokaże. Nie ukrywam, że mini album „Chleyer” pozytywnie mnie zaskoczył i szkoda, że trwa tylko 19 minut.

carnage-chleyerskład:
Paweł „Bazooka Joe” Wiśniewski – wokal
Aleksander „Olo” Skonieczny – gitara
Maciek „M&M’s” Bardo – gitara basowa
Przemek „Borreck” Borkowski – perkusja

1. Poison
2. Overdose
3. Breadge It, Breach It!
4. Get On The Chopper
5. Drowning In Fire