Cultifact – Above & Beyond

Kiedy kilka miesięcy temu trafił w moje ręce debiut Cultifact w postaci „Worshipers” z 2021 r., to od pierwszego przesłuchania byłem zauroczony nie tylko muzyką, ale też całą otoczką wizualną stworzoną wokół projektu. Łukasz Knapik poszedł za ciosem i nieco ponad rok po tamtej płycie, wydał kolejny album zatytułowany „Above & Beyond”. Tym razem efekt wow nie był aż tak wielki, bo wiedziałem czego należy oczekiwać, ale dalej jestem pełen podziwu dla szerokiej gamy umiejętności Łukasza, zarówno muzycznych, jak i wizualnych czy organizacyjnych. Tym razem twórca Cultifact nie zrobił wszystkiego sam, ale skorzystał z pomocy innych osób – gościnnie udzielili się gitarzyści Nick Johnston i Connor Kaminski, a miksem i masteringiem całości zajął się Daniel Witczak z Aurora Studio.

„Above & Beyond” to tak jak „Worshipers” także pięć utworów osadzonych w stylistyce nowoczesnej, progresywnej muzyki instrumentalnej z wiodącą rolą gitary. Jednak nie umiejętności techniczne są tutaj najważniejsze, ale wyobraźnia Łukasza. W każdym utworze stara się wyjść poza schemat, czymś zaskoczyć, odważnie sięga też po wszelkie ozdobniki, elektronikę i bawi się brzmieniem. Z każdym kolejnym przesłuchaniem te utwory odsłaniają swoje kolejne warstwy, które gdzieś umknęły wcześniej. Spora w tym zasługa ciepłej i przestrzennej produkcji, warto przesłuchać tego materiału nawet dla samych walorów brzmieniowych. Każdy instrument jest wyraźny, selektywność siedzi tutaj na tronie i mi pozostaje się tylko ukłonić przed jej majestatem.

Drugi materiał Cultifact udowadnia, że Łukasz Knapik to człowiek z wizją nie tylko na jednorazowe przedsięwzięcie. Widząc jak się przez rok rozwinął pozostaje trzymać kciuki za to, żeby dalej utrzymał się na wznoszącej fali. Jedyne czego się obawiam to zmęczenia formułą i braku elementu zaskoczenia w przyszłości. Może jeszcze bardziej odważny flirt z elektroniką i innymi gatunkami?

skład:
Łukasz Knapik – wszystkie instrumenty

1. Farewells feat. Nick Johnston
2. Above & Beyond
3. Mono No Aware
4. Crayon Box feat. Connor Kaminski
5. Kiri-e

strona internetowa: www.cultifact.com