Different – Lunatique

Différent to zespół z bardzo nietypową historią. Jego założyciel, Nicolas Rougier był w latach ’90 gitarzystą francuskiej grupy Les Ejectes, która obraca się w klimatach ska i reggae. Podczas jednego z koncertów w Polsce, a dokładniej w sopockim Sfinksie, poznał dziewczynę, dla której na stałe przeprowadził się do Trójmiasta. Z grania muzyki na szczęście nie zrezygnował, w 2010 roku założył zespół Différent, którego debiutancki, francuskojęzyczny materiał to wydana w połowie 2012 roku EP-ka „Lunatique”.

Muzyka zawarta na krążku jest bardzo różnorodna i wymyka się jednemu czy drugiemu stylowi. W pierwszym numerze „La Guerre” mówiącym o wojnie słychać echa punka, w „J’ai Tout Gache” jest sporo reggae, ale najwięcej tu jednak gitarowego grania, w którym najważniejsza jest dobra melodia. W skrócie można powiedzieć, że Different łączy w sobie wszystko to, co w alternatywie jest najlepsze. Niewątpliwego uroku dodaje też francuski, melodyjny wokal Nicolasa. Nie miałem bladego pojęcia o czym śpiewa, ale na szczęście dostępne są tłumaczenia utworów. Ciekawie robi się też, gdy w chórkach pojawia się damski głos (chyba najbardziej francuski w zestawie „Quand J’ai Froid”).

„Lunatique” to materiał, który wchodzi naprawdę gładko. Utwory Différent nie są zbyt skomplikowane, ale dzięki temu przyjemnie się ich słucha. Ich recepta jest prosta: gitara + melodia = zgrabna piosenka. Bez zbędnego kombinowania i silenia się na oryginalność. Ma to swój urok.


skład:
Nicolas Rougier – wokal, gitara
Jerzy Szulc – gitara basowa
Jarek Urbelewicz – perkusja

1. La Guerre
2. Quand J’ai Froid
3. J’ai Tout Gache
4. Different
5. Lunatique