Fear of Blood – Seven Faces

Grupa Fear of Blood na swoim debiutanckim albumie „Seven Faces” eksploruje wiele różnych odmian metalu, jakby nie mogąc zdecydować się jaki kierunek ich najbardziej interesuje. W ich muzyce można się dosłuchać gothic, doom, death, heavy, thrash czy nawet power metalu, a to nie wszystkie skojarzenia jakie mogą podczas słuchania tego materiału przyjść do głowy. Dominują jednak średnie tempa nastawione na budowanie klimatu, w moim odczuciu najbliżej muzyce Fear of Blood do wczesnego Paradise Lost.

Czasami bogactwo inspiracji wprowadza zamęt i sprawia, że ciężko się człowiekowi odnaleźć, znaleźć solidny punkt zaczepienia. Takie w skrócie jest moje ogólne wrażenie po przesłuchaniu albumu „Seven Faces”. Ten miszmasz potęgują jeszcze klawisze, robi się z tego w pewnym momencie przepych niczym w baroku. O ile od czysto muzycznej strony to się jeszcze broni, od strony wokalnej nie jest już tak różowo. Wokalista Fear of Blood kombinuje aż za bardzo, zamiast skupić się na jednej manierze, miesza ile wlezie i na dodatek brzmi aż nazbyt teatralnie, co niestety kilkukrotnie podczas słuchania zakuło mnie w uszy. Inaczej przez to odbieram ostatni utwór na płycie zatytułowany „Your Dream, My Pain”, w którym gościnnie zaśpiewała Zuzanna Cichocka. Partie z jej udziałem są naprawdę udane i jak dla mnie mogłaby być główną wokalistką tego zespołu.

Na dzień dzisiejszy przed Fear of Blood jest jeszcze sporo pracy, ale nie od razu Rzym zbudowano. Z chęcią sprawdzę w przyszłości ich kolejne nagrania i mam nadzieję, że z płyty na płyty postęp będzie wyraźny. Album „Seven Faces” zawiera ciekawe momenty, lubię takie gothic/doom metalowe klimaty, ale póki co pozostanę przy klasykach gatunku.

skład:
Piotr Horzycki – wokal, gitara basowa
Nikodem Prokopiuk – gitara
Mikołaj Grabowski – gitara
Tomasz Oleszek – perkusja

1. Three Generations Sentence
2. Act of Faith
3. Deranged
4. Ghostwriter
5. In Effigy
6. Awaken The Beast
7. Your Dream, My Pain