Gdynia 1988-2018

„Gdynia 1988-2018” to wyjątkowy projekt, który jest hołdem dla Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej i składanki „Gdynia” z 1988 roku. Za utwory sprzed lat wzięli się obecni lokalni artyści, a część zawartej muzyki powstało na bazie ciekawych kooperacji. Zaprezentowane na płycie piosenki zyskały nową jakość i żyją nowym życiem, odrodziły się niczym feniks z popiołów. Co w tym wszystkim najważniejsze, w większości są to całkowicie nowe interpretacje, czasem bardzo daleko odbiegające od oryginałów. Dobrym przykładem są punkowcy z Po Prostu, którzy znaleźli się tutaj dwukrotnie – w tanecznym wykonaniu Molto Dealy z gościnnym udziałem The Pau w klimacie Franz Ferdinand oraz drugi raz w subtelnej wersji z damskim wokalem autorstwa Tranq. To właśnie takie z pozoru dziwne wariacje są siłą tej płyty, całkowite wywrócenie do góry nogami pozwoliło na uzyskanie efektu świeżości i wyjątkowości.

Składanka „Gdynia 1988-2018” pokazuje, że kolejne pokolenia trójmiejskich muzyków są kreatywne, potrafią tworzyć nową jakość i odciskać indywidualne piętno na historycznych już nagraniach, których oryginalne wersje mogły nie przetrwać próby czasu. Może i dzisiejsza alternatywa reprezentowana na tej płycie jest mniej gitarowa kiedyś (takie Kiev Office jest tutaj wyjątkiem, któremu brzmieniem najbliżej do lat ’80), ale ma dla słuchaczy interesujące propozycje, które nie trącą banalnością czy wtórnością.

Może i w skali kraju te zespoły nie potrafią się specjalnie przebić i nie są szerzej znane, ale 30 lat temu było dość podobnie, a tylko nieliczni zostali zauważeni. Kto wie czy w 2048 roku nie powstanie kolejna składanka, aż strach pomyśleć jaka muzyka będzie wtedy na czasie.

1. drewnofromlas – Złap Wiatr
2. Nowa Ziemia 2 – Weno, Ciesielski, Krychowiak – Nikt nam nie weźmie młodości
3. Kiev Office – Miłość w Jugosławii
4. Molto Delay feat. The Pau – Ład ład bumcyk zet
5. Michael Warren feat. Soon – Lubię to
6. Królestwo – Szampan
7. Lastryko – Frontline
8. Leśne Zwierzęta feat. William Malcolm – Synteza
9. Tranq – Buty
10. Band_A – AAA