Gentleman! – Pies z głową w dół

Grupa Gentleman! powróciła na dobre i po dwóch latach od premiery epki „Idealny dzień na koniec” wydała kolejny mini album o intrygującym, ale swojskim tytule „Pies z głową w dół”. Tym razem to tylko cztery piosenki, ale każda z nich trzyma wysoki poziom.

Gentleman! to zespół wywodzący się z indie rockowej tradycji, ale z każdym kolejnym wydawnictwem odkrywa nowe rejony. Nowa płyta nie jest wyjątkiem od tej reguły i udowadnia, że grupa nie przestaje w poszukiwaniach ciekawych środków wyrazu. Pierwszy utwór „Jagodowy” śmiało flirtuje z nostalgiczną post rockową stylistyką, w takim wydaniu najbardziej mi się zespół Piotra Malacha podoba. To jedna z najlepszych piosenek w historii zespołu, która nie ma słabych punktów. „To co ważne” mnie zaskoczyło, ale sam do końca nie wiem co o tym utworze sądzić. Zespół dodał tutaj ejtisowe klawisze, a głos Piotra został podrasowany autotunem. Właśnie z linią wokalną mam tutaj problem. O ile czysto muzycznie nie mam żadnych zastrzeżeń i świetnie się tego słucha, to ten przetworzony wokal już mi nie pasuje. W kolejnej piosence „Kwestia godzin” grupa brzmi już bardziej tradycyjnie. Co ciekawe, czuję tutaj od strony instrumentalnej klimaty The Cure – posępne, nostalgiczne i niepokojące. Czas na ostatni kawałek z epki „Pies z głową w dół”, czyli „Zadzwoń”. W tej piosence zespół brzmi bardzo radośnie, jakże inaczej niż w „Kwestii godzin”, a całości przewodzi wesoła melodyjka gitary akustycznej.

Aż szkoda, że to koniec, ale w kwestii ostrzenia apetytu na więcej „Pies z głową w dół” spełnia swoje zadanie. Zespół Gentleman! nie dość, że posiada umiejętność robienia dobrych piosenek, to potrafi wyjść poza bezpieczne ramy utartych schematów i coraz mocniej zaakcentować własną tożsamość. Panowie nie próbują udziwniać swojej muzyki na siłę, tylko wychodzi im wszystko bardzo naturalnie. Oczywiście mocną podstawą jest u nich indie rock, to fundament będący punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. O ile wcześniej robili to trochę nieśmiało, to teraz rozwinęli skrzydła. Oby tak dalej.

skład:
Piotr Malach – wokal, gitara
Łukasz Tylenda – gitara
Adam Osik – gitara basowa
Jacek Tracz – perkusja, chórki

1. Jagodowy
2. To co ważne
3. Kwestia godzin
4. Zadzwoń