Iubaris – Ars Sathanae II

Metalowa ekipa Iubaris nie zwalnia tempa i rok po wydaniu pierwszej części mini albumu „Ars Sathanae” (recenzja TUTAJ) na światło dzienne (czy też mrok nocy) wyszła druga część płyty. Kolejny raz panowie uraczyli słuchaczy czterema utworami oraz klimatycznym outrem.

W porównaniu z pierwszą częścią „Ars Sathanae”, druga charakteryzuje się surowszym, „złym” brzmieniem, któremu bliżej do korzeni black czy doom metalu. Co ważne, nie spowodowało to drastycznego obniżenia jakości materiału. Całość brzmi jak należy, selektywnie i zarazem bardziej naturalnie.

Na plus należy im zaliczyć umiejętne żonglowanie gatunkami, chociaż momentami sprawia to wrażenie jakby nie do końca wiedzieli co chcą grać. Z jednej strony mamy tu szybkie, thrash/blackowe utwory jak otwierający „The Winnowing” czy „Day Of December”, by już za chwilę przenieść się w walcowate, klimatyczne rejony rodem z My Dying Bride i innych klasyków doom metalu („Swamp Fall Burial”, „Terra Incognita”).

Druga część „Ars Sathanae” utwierdza w przekonaniu, że Iubaris to zespół z potencjałem. Prezentują klasyczne, mroczne metalowe granie, ale nie podchodzące pod konkretny gatunek. W dalszym ciągu czuć w ich muzyce wahanie, w którą stronę chcieliby pójść. Obie części tworzą przy tym zgrabną całość, niczym strona A i B płyty winylowej.

skład:
Antares – wokal, gitara
Vulpus – gitara basowa
Kabuka – perkusja

1. The Winnowing
2. Swamp Fall Burial
3. Day Of December
4. Terra Incognita
5. Ars Sathanae II