Kiev Office – Alarm dla Gdyni. X Lat

Kiev Office jest jednym z najbardziej płodnych trójmiejskich zespołów alternatywnych. Gdyńskie trio dowodzone przez Michała Miegonia istnieje od 2007 roku i „Alarm dla Gdyni. X Lat” to już ich ósme wydawnictwo. Oprócz podsumowania dziesięciu lat działalności krążek jest końcem pewnego okresu. To ostatnia płyta zespołu z udziałem wieloletniej basistki Joanny Kucharskiej, która opuściła szeregi grupy w styczniu tego roku.

Krążek „Alarm dla Gdyni. X Lat” został nagrany na żywo w dniu 28 stycznia 2018 r. w studio koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w ramach cyklu Metropolia Jest Okey promującego lokalną, niezależną muzykę. W tym wyjątkowym dniu zespół wystąpił w rozszerzonym składzie z Marcinem Lewandowskim oraz wspomagającymi ich gośćmi takimi jak Przemysław Dyakowski, Maciej Polak i Piotr Czerski. Na program koncertu złożyły się piosenki z całego okresu działalności Kiev Office dzięki czemu płytę można traktować jako best of grupy. Najwięcej piosenek, bo po pięć pochodzi z dwóch ostatnich albumów studyjnych „Modernistyczny Horror” i „Statek Matka”. Pierwsze dwie płyty „Jest Taka Opcja” i „Anton Globba” mają po trzech przedstawicieli, a całości dopełniaj utwór „Własne Tajemnice” z epki „Miłosz Cię Kocha”.

Kiev Office obrało taką i nie inną drogę, zespół gra swoje i ciężko u nich o przebojowość i przebicie się ze swoją muzyką do szerszego grona słuchaczy. To się pewnie nigdy nie zmieni. „Alarm dla Gdyni. X Lat” to ciekawa pamiątka, bardzo dobrze brzmiąca i pokazująca, że można grać bez ciśnienia, bez nastawienia na „robienie kariery”. Nie oznacza to jednak niedbałości, bo Kiev Office traktuje zabawę w muzykę na poważnie. Osiem płyt w dziesięć lat z okładem to nie w kij dmuchał i rzadko która lokalna kapela niezależna osiąga taki pułap. W większości przypadków są jakieś epki, może duża płyta i tyle. Pozostaje mi tylko na koniec życzyć zespołowi kolejnych równie owocnych dziesięciu lat i oby nowy basista szybko się wpasował.

skład:
Michał Miegoń – wokal, gitara
Joanna Kucharska – wokal, gitara basowa
Krzysztof Wroński – perkusja
Marcin Lewandowski – gitara, instrumenty perkusyjne
Przemysław Dyakowski – saksofon
Maciej Polak – syntezator
Piotr Czerski – wokal

1. Szybka Strefa Samotności
2. Obręby Rewiry
3. Biała Sierść
4. Skit Radio Gdańsk 1
5. Cafe Santana
6. Daj Mu Jeść
7. Skit Radio Gdańsk 2
8. Anton Globba (feat. Przemysław Dyakowski)
9. Skit Radio Gdańsk 3
10. Opat (feat. Maciej Polak)
11. Strach (feat. Maciej Polak)
12. Skit Radio Gdańsk 4
13. Hexengrund (feat. Piotr Czerski)
14. 8 Lat w Tybecie
15. Dwupłatowce
16. Girls From Rewa Boys From Hel
17. Dance Through The End Of Night
18. Własne Tajemnice
19. Bulwar Molo
20. Opony
21. Skit Radio Gdańsk 5
22. Po Południu Mechowo