Kiev Office – Anton Globba

„Anton Globba” to drugi krążek gdyńskiego tria Kiev Office. Jaką przynosi muzykę? Na pewno zróżnicowaną, surową i śmiało penetrującą świat alternatywnego grania. Początek płyty w postaci piosenki „Karolina Kodeina” to prawdziwy dynamit. Krzyczane wręcz do zdarcia gardła partie wokalne Gorana i psychodeliczna muzyka dają do zrozumienia, że nie będzie prosto, łatwo i przyjemnie. Kolejne, znane z teledysku „Dwupłatowce” kontrastują za to łagodnym, szeptanym wokalem. Jest to też najbardziej piosenkowy utwór na płycie, ale za to z punkowym wręcz pazurem. Ciekawie robi się też kiedy partie wokalne przejmuje Kucharska („Nie Idź W Noc” czy „Ultraviolent Light”). Dysponuje ona zadziornie kuszącym i przekonywującym głosem, który świetnie pasuje do tekstów w stylu „Nie idź w noc (…)/Przy mnie będziesz dobrze spał”.

Chyba największym zaskoczeniem na „Anton Globba” jest dla mnie „Przygoda Na Mariensztacie”. Panuje tutaj mroczny, duszny klimat, w którym Bauhaus spotyka Type O Negative. Dla kontrastu, w kolejnym utworze „Mężczyźni w Strojach Kosmonautów” jest lekko i radośnie.

Trzeba przyznać, że na „Anton Globba” nie ma jednego, spójnego na całym albumie patentu na piosenkę. Nie wiadomo czego spodziewać się po kolejnym utworze. Do samego końca raz jest szybko, raz wolno, raz szybko i ostro, raz wolno i spokojnie.

Album kończy nawiązujący do post rockowej stylistyki „Hexengrund”. Jest to też najdłuższy utwór na płycie, trwa aż 12 minut. Momentami przypomina mi on Absyntię i jej „Nocne Historie”. Chociaż początek zamiast klimatycznego grania kontrastuje psychodelizmem i surowością. Druga, instrumentalna część jest genialna i świetnie kończy album. Robi się bardzo przestrzennie i zamiast blisko 10 minut równie dobrze mogłaby trwać 20.

„Anton Globba” jest jedną z tych płyt, które zyskują dopiero po kilku przesłuchaniach. Każde odtworzenie albumu pozwala odnaleźć w tej muzyce coś nowego. W kilku miejscach naprawdę zaskakuje i czuć, że muzycy zespołu mają olbrzymią wyobraźnię. Póki co Kiev Office są na dobrej drodze by godnie kontynuować tradycje psychodelicznej części trójmiejskiej alternatywy.

Michał „Goran” Miegoń – wokal, gitary, klawisze
Joanna Kucharska – wokal, gitara basowa
Krzysztof Wroński – perkusja, instrumenty perkusyjne

01. Karolina Kodeina
02. Dwupłatowce
03. Nie Idź w Noc
04. Trust Me Jonas, You’re Still One Of The Brothers, Jonas
05. Przygoda Na Mariensztacie
06. Mężczyźni w Strojach Kosmonautów
07. Człowiek Pełen Powiek
08. Ultraviolent Light
09. Life’s So Tight/Woolen Touch
10. Anton Globba
11. Jadą
12. Around The Globba
13. Hexengrund