Kiev Office – Miłosz Cię Kocha

Z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza miniony niedawno 2011 rok został nazwany jego imieniem. Wiersze poety na warsztat wzięli także muzycy. Oprócz szerzej znanej płyty „Czesław Śpiewa Miłosza”, pod koniec grudnia ukazała się także EP-ka Kiev Office o tytule „Miłosz Cię Kocha”.

Dla tych, którzy zetknęli się wcześniej z muzyką gdyńskiego tria, ta płytka nie będzie zaskoczeniem. Nie brakuje tu typowej dla nich zabawy dźwiękiem, zmian klimatu, zimnofalowej motoryki i punkowego brudu. Co jednak najważniejsze – teksty Miłosza bardzo dobrze pasują do takiego podkładu muzycznego i nie sprawiają wrażenia dopasowanych na siłę.

„Miłosz Cię Kocha” to zaledwie 4 utwory i 16 minut muzyki, jednak sporo się tutaj dzieje. Już pierwszy, powolny „Na Cześć Księdza Baki” przykuwa uwagę złowieszczym i posępnym klimatem. Łatwo w odbiorze od samego początku nie jest, ale warto się wgłębić w Kiev Office’owy świat.

Kolejny raz zachwyciła mnie Asia Kucharska. Jej głos w utworze „Nad Strumieniem” nadał piosence intymnego wymiaru i dopiero po chwili zwraca się uwagę na warstwę muzyczną, która podchodzi pod… reggae. Ale radości Marleya tutaj nie ma. Pierwszy raz spotkałem się z nostalgiczną i mroczną wersją tego gatunku.

Radośniej robi się za to w ostatnim numerze – „Własne Tajemnice”. Tym razem zamiast odjazdów i chorych klimatów mamy do czynienia z piosenką i wpadającym w ucho melodyjnym wokalem. To doskonała odskocznia od poprzedzającej utwór nihilistycznej i ciężkiej „Nauki”.

Kiev Office mieli naprawdę pracowity rok. Najpierw ukazał się krążek „Anton Globba”, teraz EP-ka. Obie płyty są jak najbardziej udane i interesujące. Nie są łatwe w odbiorze, mały album nie przynosi też większych zmian. Niby nic nowego, ale ucieszy każdego kto lubi tego typu eksperymenty. Na pewno jest ciekawiej niż na kolejnej kalce brytyjskiego pop indie rocka.

skład:
Michał Miegoń – wokal, gitara, syntezator
Joanna Kucharska – wokal, gitara basowa, gitara
Krzysztof Wroński – perkusja

01. Na Cześć Księdza Baki
02. Nad Strumieniem
03. Nauka
04. Własne Tajemnice