Kiev Office – Statek Matka

„Statek Matka” to drugie wydawnictwo Kiev Office w tym roku, a w sumie już chyba siódme w zaledwie kilkuletniej karierze. Nie można odmówić im braku płodności artystycznej, na szczęście wraz z ilością albumów na koncie, zespół nie traci na jakości. Tym razem trio postanowiło odpocząć od eksperymentów i wróciło do korzeni grając zwyczajne piosenki. Jest garażowo, brudno i żywiołowo, ale jednocześnie pełno tutaj luzu i przestrzeni. Zespół brzmi bardzo naturalnie, zresztą takie mieli zamierzenie tworząc tę płytę. „Statek Matka” jest albumem nagranym na setkę, z małą ilością studyjnej obróbki, liczy się energia i emocje będące dziełem trzech osób. Można poczuć się jak na koncercie albo na próbie.

Album pokazuje jak solidnym fundamentem Kiev Office jest sekcja rytmiczna. Szczególnie bas Joanny Kucharskiej nabrał mocy jakiej nie miał nigdy wcześniej. W najszybszych piosenkach to on wiedzie prym i nadaje kierunek reszcie zespołu. Dla przeciwwagi partie wokalne Joanny są łagodne, wręcz anielskie.

Kiev Office zawsze lubiło nawiązywać do zimnej fali i bardziej mrocznych dźwięków. Na płycie „Statek Matka” reprezentantem tego nurtu w ich twórczości jest instrumentalny „Opat”, który dzięki płaczliwej gitarze przywołuje obraz morskiego brzegu w zimny, spokojny dzień. Podobny nastrój dominuje też w kończącym album „Girls from Rewa, Boys from Hel”, który jest jednak bardziej piosenkowy i podniosły, przez co świetnie wieńczy całość.

Trzeba przyznać, że kompozycyjnie to najlepszy materiał, jaki powstał pod szyldem Kiev Office. W każdym utworze słychać dobry warsztat i świadomy aranż. Muzycy zespołu poruszają się z niezwykłą lekkością i procentuje tutaj kilka wspólnych płyt, a także granie w pobocznych projektach. Nie oznacza to jednak, że stacje radiowe ich polubią. Pomimo przystępnej formy utworów, to nadal muzyka zbyt szorstka i alternatywna dla mainstreamu.

kiev office statek matkaskład:
Michał Miegoń – wokal, gitara
Joanna Kucharska – wokal, gitara basowa
Krzysztof Wroński – perkusja

1. Biała Sierść
2. Zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury
3. Szary Mistyk
4. Opat
5. Po południu Mechowo
6. Bulwar Molo
7. Indianin
8. Statek Matka
9. Girls from Rewa, Boys from Hel