Radio Bagdad – Retransmisje

„Retransmisje” to czwarta w karierze Radio Bagdad płyta, będąca podsumowaniem dotychczasowej działalności. Na zawartość tego dwupłytowego albumu wchodzi składanka piętnastu utworów znanych ze starszych płyt wzbogacona o premierowy utwór „Włącz mnie” oraz zapis akustycznego koncertu jaki grupa dała w maju 2015 r. w radiowej Trójce.

Kompilacja utworów na pierwszej płycie jest dziełem wydawcy Lou & Rocked Boys. Zawarte są tutaj wszystkie najważniejsze piosenki z dotychczasowego dorobku studyjnego Radia Bagdad. To takie swoiste 3 w 1, które dla jednych jest przypomnieniem, a innych może zachęcić do przesłuchania trzech pierwszych albumów w całości. Nie zabrakło tutaj także przeróbki kultowego utworu The Clash z polskim tekstem – „Londyn dzwoni”. Najbardziej ciekawy byłem jednak nowej piosenki chłopaków. „Włącz mnie” to udany, taneczny numer, ze świetną, wpadającą w pamięć linią basu. Utwór utrzymany jest w stylistyce, której kierunek zespół obrał na poprzedniej płycie „W poczekalni”.

Drugi, koncertowy krążek udowadnia, że muzyka Radia Bagdad doskonale sprawdza się także w spokojniejszej stylistyce. Od dawna wiadomo, że chłopaki mają głowę do melodii, a w akustycznym wydaniu wychodzi to na zdecydowanie pierwszy plan. Aby wzbogacić brzmienie unplugged, skład został poszerzony o altówkę czy fortepian. Jeśli chodzi o repertuar, spora część utworów powtarza się ze składanki, ale w niczym to nie przeszkadza. Akustyczne wersje to inna jakość. Są oczywiście podobne, ale jednak inne.

Największą zaletą zapisu tego koncertu jest to, że chwilami można się poczuć jakby było się razem z zespołem na kameralnym koncercie. Miałem okazję widzieć ich akustycznie w niewielkim gdańskim pubie Lawendowa i klimat był podobny. Poza tym opowieści Sielaka pomiędzy utworami sprawiają wrażenie, że chce się ich jeszcze bardziej polubić. Nie tylko za fajne piosenki, ale za naturalność, skromność, humor, bliskość ze słuchaczami i radość dzielenia się swoją muzyką.

radio bagdad retransmisjeskład na CD2:
Konrad Sielak Siedlecki – wokal, gitara akustyczna
Krzysztof Dzik Lewandowski – gitara basowa, gitara akustyczna, wokal
Robert Jabłoński – perkusja
Kuba Szwarc – gitara akustyczna, altówka
Roman Wróblewski – klawisze, perkusjonalia, wokal

Składak by Lou & Rocked Boys – CD1:
1. Nieudaczni
2. Słodkie Koktajle Mołotowa
3. A Ja Nie!
4. Róbmy Pieniądze
5. Magister
6. Tak Bardzo Przypominasz Mi
7. Kupując Czerń
8. Oddaj Orła
9. Giną Jak We Mgle
10. Życie To Śmiertelna Walka
11. Poławiacz Prawd
12. Czas Naszych Czasów
13. Takich Dwoje
14. Londyn Dzwoni
15. Dance Macabre
16. Włącz Mnie

Koncert Akustyczny w Trójce – CD2:
1. Zapowiedź
2. Tak Bardzo Przypominasz Mi
3. Nieudaczni
4. A Ja Nie!
5. Słodkie Koktajle Mołotowa
6. Oddaj Orła
7. Magister
8. Takich Dwoje
9. Uratujemy Sens
10. Giną Jak We Mgle
11. Czar Się Skończył
12. Poławiacz Prawd
13. Czas Naszych Czasów
14. Wszystko
15. Nie Mam Wątpliwości