Radio Bagdad – W Poczekalni

Po pięciu latach z nowym materiałem powróciło Radio Bagdad! Kiedy w 2009 roku wydali album „Kupując Czerń”, wydawało się, że dzięki tej płycie trafią do pierwszej ligi młodej polskiej alternatywy. Niestety, zaczęli grać coraz mniej koncertów i stopniowo robiło się o nich coraz ciszej. Na szczęście przezwyciężyli kryzys i powrócili w tym roku w najlepszym możliwym stylu – nagrali udany album.

Muzyka zawarta na płycie „W Poczekalni” jest dojrzalsza, bardziej rozwinięta niż wcześniej i jednocześnie bardziej przystępna, a klawisze dodają jej sporo przestrzeni. Radio Bagdad kojarzy się z tanecznym stylem Franz Ferdinand, potrafią zagrać niezwykle chwytliwie. Wcześniej było słychać u nich echa punk rocka, tutaj te inspiracje praktycznie zanikły, obecne są za to nadal w tekstach. Całkowicie nietypowo i inaczej od reszty wyszedł im za to zamykający płytę utwór „Przeświadczenie”. Charakteryzuje się powolnym tempem i klimatem, w którym Deep Purple spotyka Pink Floyd.

Teksty Radia Bagdad nadal są bardzo ważną częścią ich piosenek. Są silnie zaangażowane, nie godzą się na zastaną rzeczywistość. Sielak zwraca uwagę na łamanie praw autorskich w utworze „Złodzieje słów”, dostaje się politykom w „Oddaj Orła” i „Dance macabre”. Mediom wytyka zajmowanie się głupotami w „Poławiaczu prawd”, uderza w wylansowane gwiazdeczki w „Gwiazda TV” i pobieżne traktowanie spraw wiary w „Czarna Madonno”. Nie zabrakło też relacji uczuciowych w „Takich Dwoje” i „Nie mam wątpliwości”, egzystencjalnych spostrzeżeń w „Niech…” oraz „Ile jeszcze (w poczekalni)?”, a nawet poszukiwania Boga w „Przeświadczeniu”.

Podobno trzeci album jest kluczowy w karierze każdego zespołu. Mówią, że pierwsza płyta to szukanie muzycznej drogi, druga powstaje z rozpędu i dopiero na kolejnym krążku wychodzi cała prawda o danej grupie. W przypadku Radia Bagdad próba ta przeszła pomyślnie. Czuć, że dojrzeli jako muzycy i nadal mają pomysł na siebie. „W Poczekalni” to udany powrót i oby udało im się ruszyć do przodu, zdecydowanie zasługują na wyjście z tytułowej poczekalni na szersze wody.

radio bagdad w poczekalni
skład:
Konrad „Sielak” Siedlecki – wokal, gitara, sample
Krzysztof „Dzik” Lewandowski – gitara basowa, wokal, klawisze, gitara
Przemysław „Przemo” Kędzierski – perkusja, bongosy, przeszkadzajki, wokal

01. Złodzieje słów
02. Oddaj Orła
03. Takich dwoje
04. Poławiacz prawd
05. Dance macabre
06. Nie mam wątpliwości
07. Gwiazda TV
08. Niech…
09. Ile jeszcze (w poczekalni)?
10. Czarna Madonno
11. Przeświadczenie