Salviction – Grief-stricken

Po latach eksploatowania przez różne zespoły patentów sludge’owych i post-metalowych, niewiele jeszcze zostało do powiedzenia w tym temacie. Jeśli dany album nie ma być tylko odgrywaniem znanych motywów, to trzeba się nieźle napracować.

“Grief-stricken” to pierwszy pełnowymiarowy album Salviction. Otwierający płytę “At The End There Is Only Silence” jest moim ulubionym utworem na płycie i jednocześnie dość dobrze oddaje charakter całości. Jest klimatyczny, apokaliptyczny, wręcz depresyjny. Jego narracja wciąga. Ten numer po prostu opowiada muzyką. I to jest właśnie ten element, który może pomóc wyróżnić się Salviction z całej masy zespołów post-metalowych – dobra narracja i klimat.

Niestety, gdzieś w 3 utworze zaczynam czuć, że wokalista nie ma zbyt wiele do powiedzenia w kwestii metod wykorzystania swojego głosu. Przez to album traci trochę na mocy. Muzyka przez cały czas jego trwania tworzy nastrój, a wokal niestety nie zawsze za nią nadąża i wprowadza monotonię. Teksty dobrze pasują do granych dźwięków, ale fajnie, gdyby zespół np. rozszerzył nieco tematykę lub stylistykę, bo odnoszę wrażenie, że wałkują ciągle jeden lub dwa motywy.

Na uwagę zasługują naprawdę nieźle wykorzystane klawisze – są doskonale wyważone, tworzą głównie tła, ale kilkukrotnie zaznaczają wyraźniej swoją obecność. Dobre riffy, dobra gra perkusisty – czasami może tylko mógłby jeszcze więcej od siebie dawać, bo biorąc pod uwagę kilka smaczków czuję, że potrafi.

Generalnie uważam “Grief-stricken” za bardzo dobry debiut. Na pewno kilka razy jeszcze wrócę do tego tytułu. Co pokaże kolejny materiał Salviction? Jeśli zespół nie będzie miał obaw przed eksperymentami, rozwijaniem dobrych patentów i ucinaniu słabszych, to kolejna płyta może zaskoczyć wielu. Trzymam kciuki.

salviction grief strickenskład:
Paweł Biskupski – wokal
Dariusz Słowikowski – gitara
Michał Jędrejek – gitara
Mateusz Reszka – gitara basowa
Paweł Szymański – perkusja
Robert Momont – klawisze

1. At The End There Is Only Silence
2. The Pattern Of God’s Truth
3. There Will Be Blood
4. Black Sunday
5. No Salvation
6. Sun No Longer Rises
7. Waking Up