The Black Thunder – Visions in Black

Część z was kojarzy pewnie death metalowe Calm Hatchery z Bytowa. Wokalista tej grupy stoi także na czele hard rockowej/metalowej formacji The Black Thunder. Co ciekawe, większość pozostałych członków również maczała swoje palce w wymienionym wyżej zespole. „Visions in Black” to nie pierwszy materiał, który powstał pod szyldem The Black Thunder, zespół ma na koncie demówkę i dwie epki, ale od ostatniego wydawnictwa w postaci dwóch utworów tworzących „A Quick Shot” minęły ponad cztery lata.

The Black Thunder czerpie garściami z rock and rollowych klimatów w stylu Motorhead, miksując je z bardziej skocznymi rzeczami przypominającymi momentami starą Sepulturę. Zdarzyło im się zresztą nagrać na poprzedniej epce polskojęzyczną wersję utworu „A Hora E A Vez Do Cabelo Nascer” z repertuaru Os Mutantes, który w 1989 r. został przerobiony przez Maxa Cavalerę i spółkę. Jednak to nie wszystko. Muzycy The Black Thunder podjeżdżają też w okolice szwedzkiej szkoły melodyjnego death metalu spod znaku Entombed czy Unleashed. Również brzmienie „Visions in Black” skojarzyło mi się z takimi klimatami. Jest zabrudzone i garażowe, ale z oddechem świeżego powietrza i przestrzeni. Panowie nie zamykają się jednak na żadne wzorce, słychać że inspirują się naprawdę wieloma rzeczami, nie uciekają od melodii, ale nie brakuje też im szybkich wygrzewów. Natomiast zespołowi zdecydowanie bliżej do europejskiej niż amerykańskiej szkoły łojenia w instrumenty. Punkowa energia, metalowy ciężar i rock and rollowy luz – to trzy filary będące podstawą stylu tej kapeli.

Czego mi brakuje w muzyce zawartej na tym albumie? Jakiegoś „bangera”, numeru który by się wyróżniał na tle innych i ciągnął materiał w górę. A tak, płyta trzyma równy poziom od początku do końca, bez wychylania się w tę czy tamtą stronę. Chociaż może to i lepiej, że wyszło jak wyszło, przynajmniej nie ma zapychaczy i całej płyty od początku do końca dobrze się słucha bez wskazywania na poszczególne kompozycje. Tylko kto w obecnych czasach oprócz mnie słucha płyt w całości? :)


Marcin „Szczepan” Szczepański – wokal, gitara basowa
Grzesław Bam – gitara
Jacek „Kiełpa” Kiełpiński – gitara
Dyx – perkusja

1. The Introduction
2. Bad Memories
3. Life Wasting
4. The King
5. We Live Only Once
6. No More!
7. Consumer Destroys Us
8. Death Awaits You
9. The Devil Horns
10. Get a Grip!