Obchodząca w tym roku dziesięciolecie istnienia grupa Towary Zastępcze zatęskniła za czasami młodości i na trzecim albumie „Długa Przerwa” zafundowała sobie i słuchaczom podróż dobrych dwadzieścia lat wstecz. O ile poprzednie płyty z założenia penetrowały ponure rejony (depresyjne „Ciche Dni” z 2006 roku i kryminalna historia z „Dole Miasto OST”), nowa pozycja w dyskografii zespołu prezentuje się w jaśniejszym, nostalgicznym świetle.
„Długa Przerwa” pomimo z pozoru sielankowego, wspominkowego charakteru skrywa też w sobie sporo gorzkich myśli o przemijaniu. Te czasy, ten klimat już minęły, świat i ludzie się zmienili, ruszyli naprzód, czas nie zna litości. Chyba najlepiej podsumowuje to tytułowy utwór, w którym śpiewają: „najpierw jest młodość, potem tylko śmierć”. Z utworu na utwór towarzyszymy zespołowi w kolejnych stadiach młodości. Od dzieciństwa i zabaw („Podchody”), po dyskoteki („Czarna Dyskoteka”) aż po gorzki okres rozczarowań i topienia smutków w alkoholu, który najlepiej podsumowuje ostatni wers ostatniej piosenki – „Niech świat znowu się rozmyje w dnach butelek”.
Muzyka zawarta na „Długiej Przerwie” jest zróżnicowana. Pierwsza piosenka „There Is No Past” to typowa garażowa, punkowa jazda, która parafrazuje słynne zawołanie „no future”. Drugi kawałek, „Podchody” to zdecydowanie inne rejony, bliższe wręcz poezji śpiewanej, a momentami nawet przywodzące muzykę Lao Che i deklamacje ich wokalisty Spiętego. Podobny klimat mamy też w tytułowym utworze czy „Pikselach” i „Czarnej Dyskotece”. Za to końcówka płyty zmierza ku wolniejszym, ciągnącym się tempom z mrocznym klimatem jak w ostatnim utworze „Przesilenie”.
Odnoszę wrażenie, że Towary Zastępcze za bardzo skupiły się na młodości z dzisiejszej perspektywy. Momentami brakuje mi na płycie typowej beztroski i radości, których dzieciństwo jest pełne. Może za bardzo nastawiłem się na nostalgiczną sielankę. ale końcówka płyty do wesołych nie należy i rzutuje na ogólny obraz całości.
skład:
Piotr Czerski – wokal
Sławomir Draczyński – gitara basowa
Borys Kossakowski – wokal, gitara, saksofon, crumar t3
Jarosław Marciszewski – gitara
Michał Piotrowski – wokal, theremin
Sławomir Draczyński – gitara basowa
Jakub Świątek – perkusja, wokal
01. There is no past
02. Podchody
03. Nieśmiertelni
04. Ameryka
05. Długa przerwa
06. Anka-szklanka
07. Polaroid
08. Piksele
09. Partyzanci
10. Czarna dyskoteka
11. Gdyby chciało się nam
12. Kołysanka
13. Przesilenie