Wojt i Vreen – Kandibura

Podobno o ich pierwszym albumie „Dioptrie” z 2009 roku wspomniano tylko w dwóch miejscach w internecie. Nie zraziło to ich jednak i wydali kolejny materiał. Mam nadzieję, że tym razem Wojt i Vreen dotrą do znacznie większej ilości osób, bo „Kandibura” to ciekawa płyta.

Muzyka duetu charakteryzuje się minimalizmem, lekkością i pozorną niechlujnością. To klimat kojarzący się z knajpianym, nostalgicznym graniem pijanych już muzyków po dawno skończonej, mocno zakrapianej, letniej imprezie. Na szczęście zawarte na „Kandiburze” dźwięki powinny trafić nie tylko do sprzątaczek i ziewających barmanów. Może nie wchodzą do głowy za pierwszym razem, ale z każdym kolejnym przesłuchaniem zaczyna się wyłapywać smaczki i doceniać coraz bardziej tę płytę.

Nie można zarzucić ich muzyce uroku i pewnej dozy przebojowości, ale nie tej typowo radiowej, tylko takiej wręcz beatlesowskiej. Z piosenki na piosenkę robi się tu tylko coraz ciekawiej i śmielej. O ile początek albumu jest stonowany i nieśmiały, o tyle końcówka nabiera rozpędu i rock and rollowego luzu.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj trzy utwory z wykorzystaniem instrumentów smyczkowych. Znakomicie wypełniają one przestrzeń muzyki Wojta i Vreena, nadają jej zupełnie nowego wymiaru. Wyraźnie odczuwalny w pozostałych numerach minimalizm odchodzi na dalszy plan. Za to robi się nastrojowo, co najlepiej słychać w dołującym „Before You Open”.

„Kandibura” płytą roku nie zostanie, ale z pewnością jest warta kilkukrotnego przesłuchania. W porównaniu z podobnie grającą Czechoslovakią i ich tegorocznym albumem „Made In”, panowie Wojt i Vreen lepiej i bardziej świadomie odnajdują się w minimalistycznej stylistyce.

skład:
Wojt — muzyka, słowa, wokal, gitara akustyczna, bas
Vreen — gitara, perkusjonalia, chórki, bas (5)
Kapitan Thunderstick — perkusja
Marzena Sikała — skrzypce (1, 3, 5)
Agnieszka Kaszuba — wiolonczela (1, 3, 5)

01. Neutral Bomb
02. Tell Me
03. Before You Open
04. Bathroom
05. Sonic Division
06. She Is A Dollar
07. All This Changes
08. Sin
09. Human
10. I’ve Been Alone
11. Dirty Bossa Nova
12. Spencer
13. Roll With Me