Żurawie – Powidok

Powidok zwany też kontrastem następczym jest zjawiskiem optycznym, które polega na tym, że po odwróceniu wzroku od jakiegoś kształtu czy obiektu przez moment widzimy go w innym kolorze, w barwie dopełniającej. W jaki sposób odnosi się to do tak zatytułowanego mini albumu grupy Żurawie? Odpowiedź znajdziecie w tekście jednego z utworów.

Jak sami mówią o sobie, grają „noise rock i inne rzeczy”. Coś w tym faktycznie jest, już pierwszy numer „002” raczy swoistym eklektyzmem, w którym dużą rolę pełnią partie syntezatorów. Nie giną one w porcji hałasu, tylko nadają kolorytu i ciekawie wypełniają przestrzeń. Zespół ze śmiałością prze do przodu nie oglądając się za siebie, taką właśnie zuchwałość lubię. „Wnętrzności” są już bardziej liryczne i stonowane, ton piosence nadaje melancholijny wokal. Również tutaj zwracają uwagę klawisze, chwilami brzmiące wręcz ejtisowo. Trochę żwawiej, ale pod względem klimatu dość podobnie do poprzedniego kawałka prezentuje się „Nie/znajoma”. Momentami kojarzyło mi się to z gdyńskim Kiev Office. „Nibylandia” penetruje jeszcze odważniej alternatywne czy tam indie rockowe rejony, to wręcz najbardziej oczywisty utwór zawarty na tej płycie, chociaż ze schematu wyłamują się rytmiczne wyskoki. Zamykający płytę „Koniec Świata” wbrew pozorom brzmi dość radośnie i beztrosko, zamiast tonięcia w egzystencjalnych rozterkach utwór wzywa do wzięcia spraw w swoje ręce i nie przejmowania się tym co przyniesie przyszłość, tylko chwytaniem dnia. Klawisze są tutaj praktycznie odstawione, trochę szkoda, bo w poprzednich piosenkach to one były wyróżnikiem. Muzycznie znowu czuję echa Kiev Office, szczególnie w refrenie.

Album „Powidok” nie powalił mnie co prawda na kolana, ale Żurawie ciekawie kombinują mocno uwypuklając klawiszowe partie. Daje to interesujący efekt, który może przynieść jeszcze sporo dobrego w przyszłości.

skład:
Michał Juniewicz – gitara, syntezator, wokal
Ignacy Macikowski – perkusja, wokal
Mateusz Bartoszek – gitara, syntezator, wokal

1. 002
2. Wnętrzności
3. Nie/znajoma
4. Nibylandia
5. Koniec Świata