T.Love (Gdynia, Ucho 22-11-2014)

Od wydania „Prymitywa” minęło dwadzieścia lat, mimo to wciąż jest to płyta niezwykle aktualna, prawdziwa i szczera. T.Love postanowił wydać reedycję tego wydawnictwa i wyruszyć w trasę po kraju. Był to dwugodzinny koncert z ogromną ilością znakomitych utworów, wspomnień i atrakcji.

Gdyński koncert wypadł dokładnie dzień po faktycznej rocznicy wydania „Prymitywa”, choć trasa trwa już od drugiej połowy października. Można więc powiedzieć, że był to występ szczególny, nie tylko dla fanów, ale również dla zespołu, co Muniek wielokrotnie podkreślał. Supportów nie było, jednym słowem „An evening with… T.Love”.

Setlistę zdominował oczywiście „Prymityw” z którego zabrzmiały prawie wszystkie utwory w takiej kolejności, jak na albumie (zabrakło bowiem „Wakacji”). Przy wielu nie zabrakło również anegdot oraz wspomnień. Muniek opowiadał o inspiracji do „Berlin-Paryż-Londyn”, w „T.Love T.Love” nie zabrakło małych aktualizacji kto chciał lub chce grać w T.Love. Przy „Jasiu i Marysi” nie omieszkał poinformować, że Jan lat 24 bzyka panienki na Erasmusie, podczas gdy Marysia lat 21 jest bardzo grzeczną dziewczynką. Z kolei przy „Jednorękim Bandycie” zauważył, że niespodziewanie utwór ten poruszył kwestie gender, zanim w ogóle wymyślono ten termin i zjawisko socjologiczne. Nie wszystko z tego nadawało się dla uszu najmłodszych fanów (niektórzy rodzice dorastający z tym graniem dwadzieścia lat temu, przyszli z dziećmi mającymi może siedem/osiem lat), ale to już sprawa tych rodziców i „wychowania”.

Ten utwór także zabrzmiał w drugiej części koncertu. Nie zabrakło również wyboru największych hitów zespołu takich jak „Autobusy i tramwaje”, „IV Liceum”, „King”, „I Love You” i „Nie, Nie, Nie” czy coveru utworu Bruce’a Springsteena „Radio Badziewie” (w oryginale „Radio Nowhere”). Ponadto w ramach drugiej części T.Love wykonał „Pole Garncarza”, „Italię” oraz „Jałtę” Jacka Kaczmarskiego, które zostały nagrane specjalnie na reedycję „Prymitywa”. Po wykonaniu tych numerów zespół zszedł ze sceny, by po chwili pojawić się na niej ponownie i na bis wykonać „Lucy Phere” z wydanej dwa lata temu „Old is Gold”, „Warszawę” oraz cover „The Times They are A-changin” Boba Dylana.

T.Love to jeden z kilku polskich zespołów, który wciąż łączy pokolenia. W Uchu nie brakowało bowiem rodziców pamiętających grupę z czasów swoich młodości ze swoimi pociechami czy młodzieży w wieku licealnym i studenckim. Zespół Muńka na scenie tryskał energią i zarażał nią zebranych. Dopisało brzmienie, choć czasami słychać było bardziej kakofonię, aniżeli poszczególne instrumenty, a nawet dało się zauważyć delikatne fałsze, to cały zespół był w znakomitej formie. „Prymityw” zaś jeszcze długo będzie aktualny w przekazie i wciąż będzie słuchany, a ten koncert tego dowiódł.

t love ucho 2014