Głos artystów koncertu „Zgrani z Ukrainą”

Protesty i walka na Majdanie, aneksja Krymu przez Rosję, a potem walki na wschodniej Ukrainie… Wydarzenia te powodują, że wszyscy nieustannie patrzą w stronę Dniepru. Na koncercie „Zgrani z Ukrainą” będziemy mieli możliwość manifestacji naszego wsparcia dla walczącej Ukrainy oraz przeżycia muzycznych uniesień przy polskich i ukraińskich brzmieniach.

Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskimi muzykami ma bogatą historię. Wystarczy wspomnieć wspólną płytę VooVoo i Haydamaków, czy choćby piosenkę „Brat za brata” nagraną przez Kozak System, Enej i Maleo Reggae Rockers. Scena kijowskiego Majdanu gościła polskich muzyków zarówno tej zimy, jak i w czasie pomarańczowej rewolucji w 2004 r. Zespoły, które zagrają na koncercie „Zgrani z Ukrainą” nie ukrywają, że sytuacja na Ukrainie bardzo ich porusza.

– Od samego początku „kibicowałem” Majdanowi, przyglądałem się z wielką zgrozą, gdy ginęli ludzie walczący o wolność. Potem bolało mnie serce jak widziałem aneksję Krymu, który kiedyś odwiedziłem w trakcie swej podróży poślubnej – mówi Puzon z zespołu Majestic. Związki tego muzyka z Ukrainą nie kończą się na wyjeździe w ramach podróży poślubnej. – Moja żona ma ukraińskie korzenie, ślub brałem w obrządku greckokatolickim, a nasz syn został ochrzczony w Cerkwi – tłumaczy puzonista Majestic.

Chłopaki z Marshrutki na Mars, dumni ze swych ukraińskich korzeni, posiadają w tym kraju rodziny i przyjaciół. Nic dziwnego więc, że wydarzenia ostatniej zimy i wiosny przeżywali niezwykle mocno. – Spędziliśmy wiele długich godzin przed monitorami, śledząc na żywo relacje z Majdanu. Części z nas udało się nawet odwiedzić w grudniu Kijów i zasmakować tej niesamowicie pozytywnej atmosfery, pokojowej jeszcze w tym czasie ukraińskiej rewolucji – opowiada Michał Kostyk, perkusista Marshrutki.

Sytuacja na Ukrainie powoduje u nas swoistą atmosferę napięcia i obaw, co zauważył zespół Chassis – Wszystko to dzieje się niezwykle blisko nas. Dlatego też Ukraina budzi obecnie ogromne emocje. Mnie najbardziej poruszają losy zwykłych ludzi, mniej sama polityka – stwierdził Michał z Chassisów.

Wszystkie zespoły, które usłyszymy na koncercie dotykają w swojej twórczości tematów wolności i solidarności. O tym właśnie opowiada piosenka Tretyj Tyżdeń (Trzeci Tydzień) Marshrutki, poświęcona ukraińskim patriotom z lat sześćdziesiątych XX w. To jednak nie wszystko. Poruszeni wydarzeniami na Majdanie muzycy z Marshrutki na Mars skomponowali nowy utwór, który pierwszy raz zaprezentują na koncercie „Zgrani z Ukrainą!”.

Zespół Chassis dedykuje walczącym w czasie tegorocznej rewolucji swój utwór „Never Give Up”. – Mieliśmy zaprezentować go w programie Agaty Młynarskiej „Świat się kręci”, jednak kilka dni przed naszym występem doszło do eskalacji konfliktu na Majdanie. Program rozrywkowy zastąpiono poważniejszym, informacyjnym programem. Koncert 27 czerwca jest jednak znakomitą okazją do zaprezentowania utworu! – mówi Michał z Chassis.

Koncert Zgrani z Ukrainą
Czas: 27 czerwca 2014 r., start koncertu: 19.00 (otwarcie bram i przestrzeni wystawowej o 18.00).
Miejsce: Centrum Stocznia Gdańska, ul. Doki 1, Gdańsk.
WSTĘP WOLNY!